Uyuma en iyi örnek

Kapatılan HADEP'te yöneticilik yaparken PKK'yla ilişkileri olduğu iddiasıyla mahkûm olan üç sanık hakkındaki karar, Yargıtay'dan döndü. Gerekçe: Önce sanıkların işkenceyle suçladığı polislerin davası bitmeli.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Kapatılan HADEP'te yöneticilik yaparken mahkûm olan üç sanık hakkındaki karar, Yargıtay'dan döndü. Yargıtay, sanıklardan işkenceyle ifade aldıkları öne sürülen polisler hakkındaki dava bitmeden hüküm verilemeyeceğini vurguladı.
Batman'ın Beşiri ilçesinde yargılanan Seyithan Kırar, 12 yıl 6 ay, Mazhar Çınar ve Mehmet Acar ise 3 yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu arada, sanıkların işkence iddiaları üzerine, dört polis hakkında 8 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.
Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, Diyarbakır 4 No'lu DGM'nin HADEP yöneticileri hakkında verdiği hapis kararını 'eksik soruşturma yapıldığı' gerekçesiyle bozdu. Yargıtay kararında şöyle denildi: "Silahlı çetenin üyesi olmak ve örgüt mensuplarının hal ve sıfatlarını bilerek yardım-yataklık yapmak suçundan yargılamaları yapılan sanıkların, kendilerine sorgu sırasında işkence yapıldığını iddia etmeleri üzerine, sorguya katılan polisler hakkında 'Efrada fena muamelede bulunmak' suçundan kamu davası açılmıştır. Bu dava sonucunun beklenmeden karar verilmesi nedeniyle eksik soruşturma yapılmıştır. Sanıkların gözaltındaki ifadeleri hükme esas alınmamalıdır. Hükmün bozulmasına oybirliğiyle karar verilmiştir."
Diyarbakır 4 No'lu DGM'deki duruşmaya katılan tutuklu Seyithan Kırar ile tutuksuz sanıklar Mehmet Acar ve Mazhar Çınar da beraatlarını istedi. Mahkeme, Seyithan Kırar'ın tutukluluk halinin devamına, Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan dört polisin davasıyla ilgili bilgi istenmesi için Siirt Başsavcılığı'na yazı yazılmasına karar vererek davayı erteledi.