Uyumlu bakan arayışı

ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın, kabinede revizyon önerisinin kabul
edilmemesi üzerine bakanları arasındaki görev dağılımını yeniden düzenlemeye karar verdiği öğrenildi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın, kabinede revizyon önerisinin kabul
edilmemesi üzerine bakanları arasındaki görev dağılımını yeniden düzenlemeye karar verdiği öğrenildi. Yılmaz'ın, özelleştirmeyi,
ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile uyumlu çalışabilecek bir bakana bağlamayı düşündüğü de ifade edildi.ANAP Başkanlık Divanı ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) dün Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplandı. Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, kabine revizyonu ile ilgili sorular üzerine, "Revizyon değil, ama biliyorsunuz bir istifa var. Ondan ötürü görevlendirmeler olacak" dedi. Yılmaz atamanın ne zaman yapılacağına ilişkin soruyu da, "Ya yarın ya da öbür gün" diye yanıtladı.
İsimler tartışıldı
Alınan bilgiye göre Yılmaz, toplantıda Tütün Yasası'na itiraz ederek piyasa dengelerini olumsuz etkilediği gerekçesiyle bakanlıktan istifa etmek zorunda kalan Yüksel Yalova'nın yerine atanacak isim üzerinde durdu.
Yılmaz, yeni yapacağı atamayla birlikte bakanlarının görev alanlarını da değiştirmeyi planlıyor. Yılmaz'ın Derviş ile uyumlu çalışabilecek isim arayışında olduğu
ifade edildi. Bu çerçevede Yılmaz'ın, Yalova'nın yerine özelleştirmeyi, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'e bağlamayı planladığı öğrenildi.
Mesut Yılmaz'ın Keçeciler'in görev alanında olan gümrükler ve diğer ilgili kurumları ise Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'e vereceği, Yücelen'e bağlı Anadolu Ajansı ve TRT için yeni bir atama yapacağı ifade edildi.
Yılmaz toplantıda, parti içi muhalifleri de 'fırçaladı' ve "Partideyseler partili gibi olsunlar. Partide bulunup da partiyi eleştirmesinler" dedi. Bazı kişilerin verilen görevleri beğenmeyip reddettiğini de kaydeden Yılmaz, partinin her kademesine
'metal yorgunluğu' olduğunu söyledi. Bu arada MKYK, 7. Olağan Büyük Kongre'nin 4-5 Ağustos 2001 tarihlerinde yapılmasını kararlaştırdı.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Anadolu

  ,

  TRT