@ismailsaymaz

Uyuşturucu çetesi kan döktü: 1 ölü

Uyuşturucu çetesi kan döktü: 1 ölü
Uyuşturucu çetesi kan döktü: 1 ölü
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çetesi olduğu iddia edilen grupların iki aydır devam eden silahlı saldırılarına bir yenisi daha eklendi. Bu kez, “Mahallemizde çeteleşme istemiyoruz” diye yürüyüş yapan ‘Halk Cephesi’ adlı sol grubun üzerine kurşun yağdırıldı. 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik sırtına, boynuna ve başına aldığı altı kurşunla can verdi. Biri ağır, beş kişi de yaralandı. Bu arada polisin, yoğun bakımda Gedik’in bulunduğu odaya girerek, olay sırasında üzerinde olan gömleğe el koyduğu belirtildi.
Maltepe Gülsuyu’nda, önceki akşam ‘Halk Cephesi’ adlı sol grup, ‘Mahallemizde çeteleşme istemiyoruz! Çetelere ve işbirlikçilerine karşı yürüyoruz’ yazılı bir pankartla yürüyüşe geçti. İddiaya göre Heykel Meydanı’nda basın açıklaması yapan 30 kişilik grup, tekrar yürüyüşe geçtikleri sırada Fatma Kadın Meydanı’nda bulunan bir kameriyede bulunan saldırganlar tarafından ateş açıldı. Saldırıda Hasan Ferit Gedik sırtına, boynuna ve başına aldığı altı kurşunla ve Gökhan Aktaş ise başından ağır yaralandı. Dört kişi de ayaklarından yaralandı. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Gedik kurtarılamadı. Dün Adli Tıp Kurumu’na kaldırılan Gedik’in ölü muayene tutanağına göre sırtında iki, boynunda iki ve yüzüyle alnında birer olmak üzere altı ayrı kurşunla vurulduğu, boynunda çok sayıda yara, kafatasında çok sayıda kemik kırığı saptandı. 

‘Hedef gözetildi’

Avukat Ergin Gökoğlu, Gedik’in vücudundaki yaraların giriş çıkış bölgelerinin çok büyük olduğunu, uzun namlulu silahtan ateş edilmiş olabileceğini söyledi. Gedik’in de içinde olduğu grubun doğrudan hedef alındığını vurgulayan Gökoğlu, Gedik’in gömleğine polis tarafından el konduğunu, bunun soruşturma amaçlı mı, yoksa başka amaçla mı alındığını bilmediklerini söyledi. Öte yandan, Gedik’in cenazesi Küçükarmutlu Mahallesi Cemevi’ne getirildi. Gedik’in halen Bolu Cezaevi’nde tutuklu bulunan babasının da bugün Gazi Mahallesi’nde yapılacak cenazeye katılması bekleniyor. 

17 kişi gözaltında

Silahlı saldırıdan sonra Gülsuyu, diken üstündeydi. Halk Cephesi adlı grubun üyeleri Heykel Meydanı’nda barikat kurarak, polise taş ve molotofkokteyli attı. Saldırganlara ait olduğu iddia edilen bir otomobil ateşe verildi. Bu arada, yüzlerinde maskeler bulunan kimi eylemciler de uzun namlulu silahlar ve tabancalarla mahallede görüldü. Gerginliğin sabahında ise polis, mahalleye operasyon düzenledi. Şafak vaktinde havadan helikopter, yerden özel harekât timlerinin desteği ile mahalleye giren 500 polis, 20 adrese baskın düzenledi. 17 çete üyesinin gözaltına alındığı operasyonda saldırılarda kullanıldığı belirlenen 13 silah ele geçirildi. Aynı saatlerde Antalya’da da operasyon oldu. Çete lideri olduğu iddia edilen M.T., iki adamıyla birlikte yakalandı. Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerinin mahalleliye, özellikle sol örgütlere yönelik silahlı saldırıları ağustos ayında başladı. İlk saldırı, afiş asan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi iki kişinin bacaklarından vurulması oldu. Ardından ESP’nin mahalle temsilciliği basıldı, üç partili vuruldu. Bu saldırının protesto edildiği yürüyüşe de bir araç içerisinden ateş edildi; dört kişi daha yaralandı. Eylül başında da BDP il yöneticilerinden Besim Yılmaz’ın dükkânına pompalı tüfekle saldırıldı. Yılmaz saldırının uyuşturucu çetelerince yapıldığını açıkladı. Geçen hafta Halk Cephesi’nin basın açıklamasında A.T. adlı kişi göstericilere ateş etmiş, bir kişiyi yaralamıştı.