Uyuşturucu kaçakçısı Hurşit Han'a 24 yıl hapis

Uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Hurşit Han'ın da aralarında bulunduğu 9 kişi, 6 yıl 8 aydan 30 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı.


Pakistan'dan Türkiye'ye 750 kilogram bazmorfin getirdikleri iddiasıyla yargılanan uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Hurşit Han'ın da aralarında bulunduğu 15 sanıktan 9'u, 6 yıl 8 ay ile 30 yıl 8 ay arasında çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırıldı.
İstanbul 6 No'lu DGM'deki duruşmaya, tutuklu sanıklar Hurşit Han, Shahin Arinafer ve Hasan Yılmaz katıldı. Davanın diğer sanıkları ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada son sözü sorulan Han, Arinafer ve Yılmaz, üzerlerine atılı suçları reddederek, tahliye ve beraatlerini istedi.
Bunun üzerine, davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklardan Şükrü Han'ı, 'teşekkül oluşturarak bazmorfin ithal etmek ve bu teşekkülün idarecisi olmak'tan dolayı 30 yıl 8 ay ağır hapis ve 50 milyar 445 milyon lira ağır para cezasına çarptırdı. Sanıklardan Hurşit Han, Tahsin Canan, Şükrü Çağırtekin, İdris Çağırtekin, Hasan Yılmaz ve Muhittin Aslan'a da, 'teşekkül
oluşturarak bazmorfin ithal etmek' suçundan 24'er yıl ağır hapis ve 50 milyar 445'er milyon ağır para cezası uygulayan mahkeme heyeti, Kenan Köyan ve Shahin Arinafer'e de, 'uyuşturucu ticareti yapmak amacıyla oluşturulan teşekküle üye olmak' suçundan 6 yıl 8'er ay ağır hapis cezası verdi.
Haklarında yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle Mustafa Hanifioğlu, Musa Stoçi, Cemal Uzunköprü ve Yousef Gharacachehdaghi'nin beraatlerini kararlaştıran mahkeme heyeti, gıyabi tutuklu sanık Lokman Ghoudsi Mahboot Alaam'ın dosyasını ise henüz yakalanamadığı için ayırdı. Mahkeme heyeti, yargılama aşamasında ölen Şevket Çağırtekin hakkındaki davayı ise düşürdü.
Tutuksuz yargılandıkları için Şükrü Han, Tahsin Canan, Şükrü Çağırtekin, İdris Çağırtekin ve Muhittin Aslan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartan mahkeme heyeti, Hurşit Han ve Hasan
Yılmaz'ın tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırdı. Tutuklu sanık Shahin Arinafer'in, cezaevinde kaldığı süre aldığı cezayı karşıladığı için tahliyesini öngören mahkeme heyeti, Kenan
Köyan'ın ise yine aynı gerekçeyle yeniden tutuklanmasına gerek görmedi.
Aldığı cezayı duyan sanık Hurşit Han, karara tepki gösterip mahkeme heyetine bağırınca jandarmalar tarafından salondan ağzı kapatılarak çıkarıldı.