@ismailsaymaz

Uyuşturucu karşıtı eylemlere 'darbe' suçlaması

Uyuşturucu karşıtı eylemlere 'darbe' suçlaması
Uyuşturucu karşıtı eylemlere 'darbe' suçlaması

arşiv

Maltepe Gülsuyu'nda uyuşturucu çetelerine yönelik yapıldığı iddia edilen eylemler savcılık iddianamesinde 'örgüt suçu' olarak yer aldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Geçen yıl kasım ayında, DHKP/C’ye yönelik operasyon kapsamında Maltepe’deki Gülsuyu / Gülensu Haklar Derneği’ne baskın düzenlenmiş ve sekiz kişi tutuklanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 13 kişi hakkında hazırladığı iddianamede, derneğin 2011’den beri sürdürdüğü ve ‘Yozlaşma Karşıtı Mücadele’ adı verilen eylemler ‘örgüt faaliyeti’ olarak sıralandı.

Bir kişinin fuhuş yaptığı iddiasıyla tehdit edilmesi, uyuşturucu satıcısı olduğu öne sürülen bir kişinin halk içinde teşhiri, ‘Uyuşturucu satıcısı Göksel-İbo-Egemen-Ümit mahalleden defol’ yazılı pankartın asılması, uyuşturucu kullandıkları iddia edilen iki kişinin yaralanması ve bazılarına ait araçların kurşunlanması, ‘canlı bomba’ İbrahim Çuhadar’la ilgili döviz asılması, bu kapsamda sayıldı.

Kahvehanede yapılan uyuşturucu karşıtı bir toplantının ve derneğin gerçekleştirdiği pikniğin haberi de eylemlerin örgüt adına gerçekleştirildiğine kanıt olarak gösterildi.

İddianamede beş sanık hakkında TCK’nın 309. maddesine göre ‘cebir ve şiddet ile anayasal düzeni alaşağı etmeye teşebbüs’ iddiası ve ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle, diğerleri için de ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla dava açıldı. Sanıklara ayrıca, katıldıkları eylemler için de ‘2911 sayılı kanuna muhalefet’ suçundan ceza istendi.