Uyuşturucu operasyonu CHP'li Okay'ın kardeşine uzandı

Uyuşturucu operasyonu CHP'li Okay'ın kardeşine uzandı
Uyuşturucu operasyonu CHP'li Okay'ın kardeşine uzandı

CHP'li Hakkı Süha Okay.

Emniyet'i sarsan uyuşturucu operasyonunda CHP Grup Başkanvekili Okay'ın kardeşi de gözaltına alındı. CHP'li Okay: Hukuk işleyecek

 

Taner YENER

İSTANBUL - Emneyiet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile iki emniyet müdürünün de tutuklandığı Hassas Burun Operasyonu'nda aranan, CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Suha Okay’ın kardeşi Mustafa Fehmi Okay, savcılığa teslim oldu. Savcı, Mustafa Fehmi Okay uyuşturucu suçlaması ile tutuklanan Habib Kanat’ın sağ kolu ve imalathanenin yöneticisi olmakla suçlanan Mustafa Fehmi Okay'ı sorgulanmak üzere narkotik polisine teslim etti. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, İstanbul’da yürütülen uyuşturucu operasyonuna kardeşi Mustafa Fehmi Okay’ın adının karışmasını "Kendisinin böyle bir olaya karıştığına ihtimal dahi vermek istemiyorum" sözleriyle değerlendirdi.SABAH TESLİM OLDUMustafa Fehmi Okay, saat 10.00 sıralarında, Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi'ne geldi ve soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e teslim oldu. Savcı Mehmet Berk'in talimatı ile polis Mustafa Fehmi Okay'ı gözaltına aldı. Adliyede sağlık kontrolünden geçirilen Mustafa Fehmi Okay, Narkotik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.
Operasyonu gerçekleştiren polis, Mustafa Fehmi Okay'ın “hassas burun” olarak bilinen kimyager Hüseyin Fehmi Işık ve uyuşturucu imalathanedeki işçilerle yaptığı görüşmeleri tek tek kayda alındığını ileri sürdü. Polis, telefonda Fehmi Okay'ın "Kazanlar hazır" ve "Kazanlar ısındı" diye konuştuğunun tespit edildiğini söyledi. Öte yandan Habib Kanat'da saat 09.00 sıralarında tutukulu bulundurulduğu Tekirdağ Cezaevi'nden adliyeye getirildi. Soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Berk, Habib Kanat'ı sorguya aldı.

 CHP'Lİ OKAY: HUKUK İŞLEYECEKCHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, İstanbul’da yürütülen uyuşturucu operasyonuna kardeşi Mustafa Fehmi Okay’ın adının karışmasını "Kendisinin böyle bir olaya karıştığına ihtimal dahi vermek istemiyorum" sözleriyle değerlendirdi.
Okay yaptığı yazılı açıklamada ile İstanbul’da yürütülen uyuşturucu operasyonuna kardeşi Mustafa Fehmi Okay’ın adının karışmasını değerlendirdi. Kardeşinin arandığını basından öğrenir öğrenmez, dün Beşiktaş Adliyesine giderek nöbetçi savcı ile görüştüğünü belirten Okay, şunları söyledi:
"Nöbetçi savcı, konuyla ilgili savcıyı arayarak bilgi aldıktan sonra bugün tekrar Beşiktaş Adliyesine gelmesini Mustafa Fehmi Okay’a bildirmiştir. Bunun üzerine Mustafa Fehmi Okay bugün tekrar Beşiktaş Adliyesine gitmiş ve savcılık makamınca ifade vermek üzere İstanbul Emniyetine gönderilmiştir. Böyle bir olayın içerisinde kardeşim Mustafa Fehmi Okay’ın adının geçmesinden üzüntü duymaktayım. Kendisinin böyle bir olaya karıştığına ihtimal dahi vermek istemiyorum. Kardeşime ilişkin bu olay için yargı sürecinin gerçekleri ortaya çıkaracağından en ufak bir kuşku duymuyorum. Hukukun gereği ne ise onu saygı ile karşılıyorum. "

 

 

 

BAYKAL: GERÇEKLER ORTAYA ÇIKMALICHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Memorial Hastanesinde tedavi gören yönetmen Halit Refiğ’i ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Baykal, Hakkı Süha Okay’ın kardeşi Mustafa Fehmi Okay’ın adının İstanbul’da yürütülen uyuşturucu operasyonda geçmesiyle ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:
"Hukuk işleyecek. Soruşturma işleyecek. O konularda gerçeklerin ortaya çıkmasını hepimiz öncelikle isteriz. Bu konuda hukuk sürecinin, soruşturma sürecinin sağlıklı ve etkin bir şekilde işlemesinden başka hiçbir bekleyişimiz olamaz. Gerçekler neyse ortaya çıkar ve yapılır."
Hakkı Süha Okay’ın kendisini dün telefonla arayarak bilgi verdiğini ifade eden Baykal, "Ben de gerekenleri söyledim. Şu anda ben bir şey söyleme durumunda değilim. Konuyu bilmiyorum. Ama gerçeklerin ortaya çıkması konusunda bizim kararlılığımız çok açıktır. Neyse gereği derhal yapılmalıdır. Eminim yapılacaktır" diye konuştu.  (dha, aa, anka)