Uyuşturucu operasyonunda, askerle köylüler arasında gerginlik

Uyuşturucu operasyonunda, askerle köylüler arasında gerginlik
Uyuşturucu operasyonunda, askerle köylüler arasında gerginlik
Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Yalaza köyünde uyuşturucu operasyonu düzenlemek isteyen askerlerle köylüler arasında gerginlik çıktı. Olayların ardından köye giren askerler 3 ton esrar ele geçirdi.

DİYARBAKIR - Lice'ye bağlı Yalaza Köyü Mehele mezrasında bugün sabah saat 05.00'da uyuşturucu için operasyon düzenleyen askerler ile köylüler arasında gerginlik yaşandı.

Evlerini aratmak istemeyen ve operasyona gelen askerlere tepki gösteren köylüler ile askerlerin gerginliği kısa bir süre sonra çatışmaya dönüştü. Köylüler taş ve sopalarla askerlere saldırırken, askerler gaz bombaları ile karşılık verdi. Çıkan olaylar bir süre sonra sona ererken, köyde yaklaşık 3 ton uyuşturucu ele geçirildiği bildirildi.

Lice Belediye Başkanı BDP 'li Fikriye Aytin, uyuşturucu operasyonlarına karşı olmadıklarını, ancak askerin uyuşturucuyu bahane ederek başka amaçlarla köyü aramak istediğini öne sürdü. Aytin, "Köylüler buna karşı çıkmış. Çıkan olaylarda 60 yaşındaki bir kadın gözünden yaralanmış. Askerlerin köyden çekilmesi ile olaylar bitmiş" dedi.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA
Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, operasyonun Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde yapıldığını belirtilerek, şöyle denildi:

"Terör amaçlı uyuşturucu madde imal ve ticareti yapan şahıslara yönelik olarak 5 Kasım 2013 günü operasyon başlatılmıştır. Operasyon öncesi İl Jandarma Komutanlığı'nca, kırsal alanındaki suç unsurlarına yönelik yapılan istihbari çalışmalar neticesinde, Ortaç ve Yalaza Köyleri arazisinde üretilen uyuşturucu maddenin ormanlık alanlara saklandığı bilgisi elde edilmiştir. Operasyonda Diyarbakır Jandarma Komutanlığı'na bağlı 13 tim ile güvenlik çemberi oluşturulmuş, Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ve Adli Kolluk ekipleri tarafından uyuşturucu madde arama faaliyetleri başlamıştır. Operasyona Diyarbakır Jandarma Özel Harekat Taburu, Silvan Jandarma Komando Alayı, Lice Komando Alay Komutanlığı'ndan toplam 16 tim kuvvet katılmaktadır. Ayrıca Jandarma Bölge Komutanlığı'nca 1 adet Sikorsky helikopter, 1 adet taarruz helikopter kolu, 6 adet Kirpi ve 17 adet Kobra tipi zırhlı araçlar ile destek sağlanmakta olup İHA ile havadan keşif icra edilmektedir. Operasyon ile ilgili adli işlemler Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör amaçlı uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığı soruşturma dosyası çerçevesinde verilen yetkiler kapsamında yürütülmektedir. Operasyonda güvenlik çemberinde 170, narkotik müdahale ekiplerinde ise 70 olmak üzere toplam 240 personel görev almaktadır."

DHA - Canan ALTINTAŞ


  http://www.radikal.com.tr/115911311591136

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Afganistan'dan Avrupa'ya... - iaaaa

  Bu bölgede Afganistan-İran-Türkiye-Avrupa hattı uyuşturucu kuryeliğini PKK'nın yaptığı hep konuşulurdu ama ortada çok ciddi bir delil yoktu. Son zamanlarda yapılan bu operasyonlar esnasında yakalanan yüksek miktarda uyuşturucular ve örgüte sempatizanlığı su götürmeyen bölge halkının da bu operasyonlara şiddetle karşı durması bu konudaki şüpheleri attırıyor.

  KOYLU SUC ISLEMEKTEDIR - mavran

  PKAKA kendisine oyle bir alt yapi olusturduki, ta bu koylulere kadar genisledi. Cunku uyusturucu dongusunde koylu uretimden kazanc sagliyor pkaka ticaretten ve batida uyusturucu trafigini istememesine ragmen Turkiyede olusan teror hareketlerinden ve huzursuzliktan bir olcude cikar saglamaktadir. Simdi ise devletin gorevi bu donguyu tamamiyla kirmaktir.

  dil, etnik köken, hak hukuk hikaye yaw - Artificial intelligence

  pkk demek para demek.

  terör ? - ulassor

  güneydoğuda özellikle diyarbakır hatta lice gerçekliğinde devletin söylemi aynı ve barış yapmak isteği bir arada olması ne garip çelişki teror ve uyuşturucu hep yanyana demek istemiş devlet buyuğumuz

  Herrakenin Terrakesi. - Clear

  Gerginliğin nedeni, gizlenen ve saklanan 3 ton uyuşturucu olduğu anlaşılıvermiş.Hani derler ya "Herrakenin terrakesi anlaşıldı" diye,aynen öyle...

  ... - isakent

  ne ala memleket her türlü gayrımeşru işi yap sonrası güvenlik güçlerini engelle 3ton uyuşturucu ha harama alışmışı doğru yolu gösterince ifrit oluyorlar böyle birde tereyağı gibi suyun üstüne çıkıyorlar. ALLAH güvenlik güçlerimize sabır versin