'Uyuşturucu tarlası askerin gözü önünde'

'Uyuşturucu tarlası askerin gözü önünde'
'Uyuşturucu tarlası askerin gözü önünde'
Liceliler valinin açıklamasına tepkili: "Uyuşturucu ticareti herkesin gözü önünde. Araştırılsa sorumlular bulunur. Ama son olay uyuşturucu ile ilgili değil."
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır Valiliği’nin Lice’de bir kişinin ölümüyle sonuçlanan karakol protestosunun uyuşturucu tacirleriyle ilgili olduğuna dair açıklaması tartışma yarattı. Hem BDP hem de bölge halkı Lice’de yıllardır uyuşturucu ekiminin yapıldığını, yapılan gösterinin bununla ilgisi olmadığını söylüyor. Hatta bölgede karakolun yakınlarında dahi ekim yapıldığı verilen bilgiler arasında. 

BDP kesinlikle karşı 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, protestonun uyuşturucu ile ilgisinin olup olmadığına ilişkin soru üzerine “BDP’nin uyuşturucuya karşı tavrını biliyorum. BDP uyuşturucudan yana bir tavır içinde olmaz. Ancak uyuşturucu tacirlerinin de o bölgeyi askersizleştirip rahat ticaret yapmak istediğini biliyorum” dedi. Uyuşturucu ekiminin Lice çevresinde geniş bir alanda yapıldığını söyleyen Ensarioğlu, “Her yerde ekim yapılıyor. Bundan karakolların da, herkesin de haberi var” diye konuştu.
BDP’li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da Liceli bir siyasetçi. Demirbaş, Vali’nin açıklamalarının ‘olayı saptırmaya yönelik’ olduğunu savunarak, “Karakol inşaatı devam etmeden önce de uyuşturucu olayı vardı. O zaman neden insanlar tepki göstermedi. Mesele karakolun yanına yeni karakol yapılması, uyuşturucu değil” dedi. Bölgede uyuşturucu ekiminin yıllardır sürdüğünü belirten Demirbaş, “Sadece bugün olan bir şey değil. Daha önce de operasyon oldu ama kimse karşı çıkmadı. Karakol oradayken de ekiliyor hintkeneviri. O bölgedeki köylerin çoğu boşaltılmış. Ben de oradanım. 17 yıldır köye doğru düzgün kimse gidemiyor ama esrar ekiliyor. Nasıl oluyor bu? Bunu sormak lazım. Kim göz yumuyorsa suçun ortağı odur. Bana göre uyuşturucu insanlık suçu. Daha önce de uyuşturucu operasyonları vardı ama kimse tepki göstermedi” diye konuştu.
Mazlum-Der Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahim Ay da, dernek olarak yaptıkları incelemeler sonucu, protestoculardan karakola yönelik herhangi bir silahlı saldırının olmadığını belirtti. Ay, bölgedeki hintkeneviri ekimi ile ilgili olarak, “Bölgede bu işler karakolların bilgisi ile yapılıyor. Halen işin içinde uyuşturucu kaçakçısı ve askerlerin olduğu davalar adliyede görünüyor. Protesto sırasında yaşanan ölümü gölgede bırakmaya yönelik bir açıklama sadece bu. Aynen Roboski’de olduğu gibi. Orada da ‘kaçakçı, yasadışı işler yapılıyordu’ denilerek olay örtbas edilmeye çalışılmıştı” dedi. 

Göz yumuldu 

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ise 26 yıldır Diyarbakır’da avukatlık yaptığını belirterek, “Bugüne kadar kim uyuşturucudan yakalanmışsa devletle ilgisi çıktı. Uyuşturucu ticaretini yapanın, hintkeneviri ekenin karakollarla ilişkisinin olması gerekiyor. Yıllardır böyle. Göz yumuldu” dedi. Aktar, tepkinin kalekol yapımıyla ilgili olduğunu da söyledi.

Vali gidip incelesin

Kendisi de Liceli olan ve öldürülen Medeni Yılmaz’ın akrabası olan bölgenin tanınmış gazetecilerinden Veysi Polat, Lice’de yıllardır hintkeneviri ekimi yapıldığını ve son yıllarda ekim yapılan alanın arttığını belirterek, “Artık aleni ekim yapılıyor. Karakolun bundan haberi olduğunu düşünüyorum. Vali keşke bu açıklamayı yapacağına karakolun etrafını inceleseydi, köyleri gezseydi ya da buna da gerek yok helikopterle gezerek dürbünle incelesin, karakolun kaç kilometre ilerisinde tarlalar var” dedi. Gösterinin uyuşturu ile ilgili olmadığını söyleyen Polat, “Yıllardır uyuşturucu ekiliyor, yıllardır operasyon da yapılıyor. Daha önce neden kimse eylem yapmadı. Orada karakola yönelik bir saldırı olmamış. Molotof veya taş karakola değil boş şantiyeye atılmış” diye konuştu.

Mazlum-Der: Uyuşturucu iddiası doğru değildir

Kayacık Köyü’nde incelemelerde bulunan Mazlum-Der tarafından hazırlanan raporda, köylülerin üzerine kasıtlı olarak ateş açıldığı öne sürüldü. Açıklamada, “Diyarbakır Valisi’nin yaşananların yapılan uyuşturucu operasyonlarına tepki olarak yaşandığını bildirmesi gerçek dışılığı ve çelişkiyi ortaya koymaktadır. Bu açıklamalar bir kez daha yaşananların üstünün örtüleceği kaygısını bizde oluşturmuştur” denildi.

BDP: Meclis Lice için araştırma yapsın

BDP, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yaşanan olayların Meclis’te komisyon kurularak araştırılmasını istedi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve bir grup BDP’linin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, hükümetin, ‘olayları saptıran’ açıklamalarda bulunduğu belirtilerek, “Yaşanan ne insan hakları ne de çözüm sürecinin gerekleri açısından kabul edilebilir bir durum değildir” denildi.

PKK : Hükümet güven vermeyen tutum içinde

PKK, Lice’de karakol protestosu sırasında yaşanan olaylara tepki gösteren bir açıklama yayımladı. KCK tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “Çözüm sürecinin ikinci aşamasında adım atması gereken AKP iktidarı, özellikle son günlerde yoğunlaşan saldırılarıyla güvensizlik yaratan bir tutum içerisine girmiştir. Sürecin ruhuna denk düşen adımlar atmak yerine, güven vermeyen bir yaklaşım içerisindedir.”