'Uyuşturucu tarlası askerin gözü önünde'

'Uyuşturucu tarlası askerin gözü önünde'
'Uyuşturucu tarlası askerin gözü önünde'
Liceliler valinin açıklamasına tepkili: "Uyuşturucu ticareti herkesin gözü önünde. Araştırılsa sorumlular bulunur. Ama son olay uyuşturucu ile ilgili değil."
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır Valiliği’nin Lice’de bir kişinin ölümüyle sonuçlanan karakol protestosunun uyuşturucu tacirleriyle ilgili olduğuna dair açıklaması tartışma yarattı. Hem BDP hem de bölge halkı Lice’de yıllardır uyuşturucu ekiminin yapıldığını, yapılan gösterinin bununla ilgisi olmadığını söylüyor. Hatta bölgede karakolun yakınlarında dahi ekim yapıldığı verilen bilgiler arasında. 

BDP kesinlikle karşı 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, protestonun uyuşturucu ile ilgisinin olup olmadığına ilişkin soru üzerine “BDP’nin uyuşturucuya karşı tavrını biliyorum. BDP uyuşturucudan yana bir tavır içinde olmaz. Ancak uyuşturucu tacirlerinin de o bölgeyi askersizleştirip rahat ticaret yapmak istediğini biliyorum” dedi. Uyuşturucu ekiminin Lice çevresinde geniş bir alanda yapıldığını söyleyen Ensarioğlu, “Her yerde ekim yapılıyor. Bundan karakolların da, herkesin de haberi var” diye konuştu.
BDP’li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da Liceli bir siyasetçi. Demirbaş, Vali’nin açıklamalarının ‘olayı saptırmaya yönelik’ olduğunu savunarak, “Karakol inşaatı devam etmeden önce de uyuşturucu olayı vardı. O zaman neden insanlar tepki göstermedi. Mesele karakolun yanına yeni karakol yapılması, uyuşturucu değil” dedi. Bölgede uyuşturucu ekiminin yıllardır sürdüğünü belirten Demirbaş, “Sadece bugün olan bir şey değil. Daha önce de operasyon oldu ama kimse karşı çıkmadı. Karakol oradayken de ekiliyor hintkeneviri. O bölgedeki köylerin çoğu boşaltılmış. Ben de oradanım. 17 yıldır köye doğru düzgün kimse gidemiyor ama esrar ekiliyor. Nasıl oluyor bu? Bunu sormak lazım. Kim göz yumuyorsa suçun ortağı odur. Bana göre uyuşturucu insanlık suçu. Daha önce de uyuşturucu operasyonları vardı ama kimse tepki göstermedi” diye konuştu.
Mazlum-Der Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahim Ay da, dernek olarak yaptıkları incelemeler sonucu, protestoculardan karakola yönelik herhangi bir silahlı saldırının olmadığını belirtti. Ay, bölgedeki hintkeneviri ekimi ile ilgili olarak, “Bölgede bu işler karakolların bilgisi ile yapılıyor. Halen işin içinde uyuşturucu kaçakçısı ve askerlerin olduğu davalar adliyede görünüyor. Protesto sırasında yaşanan ölümü gölgede bırakmaya yönelik bir açıklama sadece bu. Aynen Roboski’de olduğu gibi. Orada da ‘kaçakçı, yasadışı işler yapılıyordu’ denilerek olay örtbas edilmeye çalışılmıştı” dedi. 

Göz yumuldu 

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ise 26 yıldır Diyarbakır’da avukatlık yaptığını belirterek, “Bugüne kadar kim uyuşturucudan yakalanmışsa devletle ilgisi çıktı. Uyuşturucu ticaretini yapanın, hintkeneviri ekenin karakollarla ilişkisinin olması gerekiyor. Yıllardır böyle. Göz yumuldu” dedi. Aktar, tepkinin kalekol yapımıyla ilgili olduğunu da söyledi.

Vali gidip incelesin

Kendisi de Liceli olan ve öldürülen Medeni Yılmaz’ın akrabası olan bölgenin tanınmış gazetecilerinden Veysi Polat, Lice’de yıllardır hintkeneviri ekimi yapıldığını ve son yıllarda ekim yapılan alanın arttığını belirterek, “Artık aleni ekim yapılıyor. Karakolun bundan haberi olduğunu düşünüyorum. Vali keşke bu açıklamayı yapacağına karakolun etrafını inceleseydi, köyleri gezseydi ya da buna da gerek yok helikopterle gezerek dürbünle incelesin, karakolun kaç kilometre ilerisinde tarlalar var” dedi. Gösterinin uyuşturu ile ilgili olmadığını söyleyen Polat, “Yıllardır uyuşturucu ekiliyor, yıllardır operasyon da yapılıyor. Daha önce neden kimse eylem yapmadı. Orada karakola yönelik bir saldırı olmamış. Molotof veya taş karakola değil boş şantiyeye atılmış” diye konuştu.

Mazlum-Der: Uyuşturucu iddiası doğru değildir

Kayacık Köyü’nde incelemelerde bulunan Mazlum-Der tarafından hazırlanan raporda, köylülerin üzerine kasıtlı olarak ateş açıldığı öne sürüldü. Açıklamada, “Diyarbakır Valisi’nin yaşananların yapılan uyuşturucu operasyonlarına tepki olarak yaşandığını bildirmesi gerçek dışılığı ve çelişkiyi ortaya koymaktadır. Bu açıklamalar bir kez daha yaşananların üstünün örtüleceği kaygısını bizde oluşturmuştur” denildi.

BDP: Meclis Lice için araştırma yapsın

BDP, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yaşanan olayların Meclis’te komisyon kurularak araştırılmasını istedi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve bir grup BDP’linin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, hükümetin, ‘olayları saptıran’ açıklamalarda bulunduğu belirtilerek, “Yaşanan ne insan hakları ne de çözüm sürecinin gerekleri açısından kabul edilebilir bir durum değildir” denildi.

PKK : Hükümet güven vermeyen tutum içinde

PKK, Lice’de karakol protestosu sırasında yaşanan olaylara tepki gösteren bir açıklama yayımladı. KCK tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “Çözüm sürecinin ikinci aşamasında adım atması gereken AKP iktidarı, özellikle son günlerde yoğunlaşan saldırılarıyla güvensizlik yaratan bir tutum içerisine girmiştir. Sürecin ruhuna denk düşen adımlar atmak yerine, güven vermeyen bir yaklaşım içerisindedir.”


  http://www.radikal.com.tr/113996411399644

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEVLETTEN HABERSİZ SİNEK BİLE UÇAMAZ.KİMSE BİZİ SALAK YERİNE KOYMASIN. - m.rozbilen

  Ankarada yaşıyorum.Geçen sene traşa gittiğim berberim,traş sırasında sohbet ediyorduk. Güneydoğuda er olarak askerlik yapan hatırladığım kadariyla ahbap veya bir akrabasının her ay ailesine 10.000TL gönderdiğini anlatmış, nasıl olur bu deyip hayretlerini belirtmişti.Sadece bu olay Licede ne olup bittiğini belirtmeye yeter.Gerek Terör bahanesi gerekse uyuşturucu ekimi gibi nedenlerle uzun yıllardan beri devam eden ve orada görev yapmış güvenlik kuvvetlerinin mal varlıkları araştırıldığında ne rantlar elde edildiği görülecektir.Oralarda vatandaşa ekonomik hiçbir alan bırakmayan devletin uyuşturucu ekimini görmezdan gelerek adeta ortaklık yapılmıştır.Şimdi uyuşturucu ekimini yeniymiş gibi gösterenler iyi niyet taşımamaktadır.Devletin haberi olmadan sinek bile uçamaz.Uçuyorsa devlet içinden birilerinin göz yumması ile olur.Bu da karşılıksız olmadığına göre hırsızı uzakta aramaya gerek yok.

  winzer64 - keryil

  cok enteresan bir mantik kurmussunuz. olaylari hatirlayalim. bir kisi oldu, dokuz kisi (sirtlarindan) vuruldu, asker vurdu, bunlar kesin (gerci askerler ilk basta kendilerinin vurdugunu da reddetti). vurulanlar diyor ki biz protesto eylemindeydik, ates actilar. asker once dedi ki birbirlerini vurmuslardir. e herkes "niye vursunlar, en azindan vurmak icin neden karakolun onune gitsinler" dedi hakli olarak. sonra hikaye "birbirlerini vurdular"dan birden bire "uyusturucu tacirleri karakol kusatti"ya donustu. sonra bolgeyi bilen bazilari "asker zaten esrara goz yumar, bunun icin neden karakol kusatilsin" diye yanit verdi. simdi siz de cevap olarak "cunku eskisi gibi rahat hasat alamayacaklar" diyorsunuz. sebep ne, eskiyle bugun arasindaki fark ne, asker neden goz yummayacak artik, bunun kalekol insaatiyla ne ilgisi var, hicbir sey belli degil. yani kisilerle hicbir bag kurulmadan, hicbir kanit olmadan ortaya bir uyusturucu oltasi saldilar, vuran vurana masallah. onceki yalanlarda uctu gitti hafizalardan, halbuki daha haftasi dolmadi. ayrica NAARRRKOTEROR. daha etkili olsun diye diyorum.

  yillardir yapilan bir ekim... - winzer64

  madem yillardir ekim yapiliyor asker biliyor simdiye kadar karakola niye saldirilmadi da simdi saldiriliyor, cünkü eskisi gibi rahat ekilip hasat alamayacaklarini anladiklari icin, son zamanlarda yapilan baskinlar sonucu hasat alamayinca tabiiki karakola saldirilacak, güldürmeyin kargalari...

  Bilinen nedir? - qommagene

  Adliyede görülen dava dosyaları bilinenler görülenler her şeyden önce o bölgenin öne çıkan insanları Belediye Başkanları İHD mazlum-Der yöneticileri sıradan halk bizler sizler bu ülkedeki hemen herkes te bilir ki bu bölgede boşaltılan binlerce köyün topraklarına devletin himayesinde korucunun askerin gözetiminde uyuşturucu ekilir ve ticareti yapılır. Bunu AKP'li vekil de bilir ve söyler Eeeee İçişleri Bakanı kaymakamı Valisi bilmezler mi? Geçin artık mızrak çuvala girmiyor ve batıdaki insan inanmaz size bundan sonra...Geziyi hatırlayın da medya ve iktidarın tavrını hal böyleyken kim inanır yalanlarınıza.