Uyuşturucu ucuzladıkça...

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) bünyesinde Türkiye'de yapılan detaylı çalışmaya göre, Türkiye ciddi bir uyuşturucu madde sorunu yaşıyor.

ANKARA - BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) bünyesinde Türkiye'de yapılan detaylı çalışmaya göre, Türkiye ciddi bir uyuşturucu madde sorunu yaşıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Samsun ve Diyarbakır'da yürütülen Türkiye 'Madde Kullanım Profili 2003' projesi bulgularına göre uçucu maddeleri kullanma yaşı 11, esrara başlama yaşı 16, ecstasy kullanma yaşı 17'ye indi. Raporda liselilerin büyük kısmının arkadaş baskısı ve merak nedeniyle madde kullanımına başladığı belirtilirken, öğrencilere erken yaşta hayatlarını kontrol etme ve sağlıklarını korumalarını sağlamalarına yönelik eğitim verilmesi gerektiği belirtildi.
Çalışma için farklı meslek gruplarından kişiler, alkol, tütün ve madde kullanan öğrenciler ve madde bağımlılarından oluşan 269 kişilik gruplara 'anahtar kişi' anketi uygulandı. Dışişleri, Sağlık, İçişleri, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıklarının desteklediği çalışmadaki bazı çarpıcı veriler şöyle:

  • Türkiye'de bütün şehirlerde uçucu madde, esrar, ecstacy ve daha az seviyede olmakla birlikte eroin kullanımında artış var.
  • Başlama yaşı uçucuda 11, esrarda 16, ecstacy'de 17. Genel olarak tüm uyuşturuculara bakıldığında ise 25 yaşın altı.
  • Artan ulaşılabilirlik ve fiyatlardaki düşme, madde kullanımı artışının nedenlerinden.
  • Büyük şehirlerde kullanıcılarının yarısından fazlası 15-25 yaş arasında. Bağımlıların çoğu bekâr, çoğu aileleri ile yaşayan, daha az oranda sokakta yaşayanlar.
  • 15-16 yaş lise öğrencileriyle çalışmaya katılan erkeklerin esrar kullanım oranı yüzde 6. Çalışmaya katılan kızların yüzde 2.
  • Erkek ve genç nüfusta esrar, eroin, ecstacy kullanımı, kadınlarda reçetesiz benzodiazepin ve ecstacy kullanımı yaygın.