Uyuşturucu ve sigara ilkokula indi

AIDS ile Mücadele Derneği Genel Merkezi 2. Başkanı Dr. Mavisel Yener, BM Uyuşturucu Komisyonu'nun Türkiye'de ilköğretim okullarında alkol, sigara ve uyuşturucuyla ilgili, anket usulüyle yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.
Haber: ARZU ÇETİK / Arşivi

İZMİR - AIDS ile Mücadele Derneği Genel Merkezi 2. Başkanı Dr. Mavisel Yener, BM Uyuşturucu Komisyonu'nun Türkiye'de ilköğretim okullarında alkol, sigara ve uyuşturucuyla ilgili, anket usulüyle yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 13-16 yaş arası çocuklarda yapılan araştırmada Türkiye tehlike sınırında gösterildi. Araştırmanın çarpıcı sonuçları şöyle:

 • Diyarbakır'da ankete katılan 13-16 yaş arasındaki çocuklarda sigara kullanma veya sigarayı deneme oranı yüzde 75. Birinci olan Diyarbakır'ı, Ankara yüzde 53.7, İzmir yüzde 50.1, İstanbul yüzde 48.3'le takip ediyor.
 • Sigara ve uyuşturucu ilkokula kadar indi. Genelde uyuşturucu kullanımından önce kişiler sigaraya başlıyor. Türkiye sigara tüketiminde dünyada dördüncü sırada. Sigara kullananların yüzde 62'si zararlarını bildiği halde içmeye devam ediyor.
  İzmir ilk sırada
 • 13-16 yaş arasında sigara kullanımında İzmir üçüncü sırada yer alırken, alkol ve uyuşturucuda birinci sıraya yerleşti. İzmir'de bu yaş grubundaki çocuk ve gençlerin yüzde 58'i alkol kullanıyor veya belirli bir süre denemiş. Uyuşturucuda da İzmir yüzde 6.1 ile birinci sırada. İzmir'de esrar kullanımı da yaygın. İstanbul, ecstacy ile yüzde 5.1 oranla ikinci sırada.
  Diyarbakır, ağırlıklı esrarla yüzde 5.1 oranla ikinciliği paylaşıyor. Yine esrarın yoğunluklu kullanıldığı illerden Adana yüzde 3.3 ile üçüncü, Ankara yüzde 2.9 ile dördüncü sırada.
 • Uyuşturucuya başlayanların yüzde 44'ü arkadaşlarının etkisiyle, yüzde 40'ı merak ettiği için, yüzde 14'ü sorunları nedeniyle, yüzde 5'i de eğlence olsun diye başlıyor.
  Gençler arasında sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının hızla arttığını belirten AIDS ile Mücadele Derneği Genel Merkezi 2. Başkanı Yener, uyuşturucu kullananların potansiyel HIV yayıcısı olduğunu söyledi. Yener, "AIDS ve uyuşturucuya karşı mücadele birlikte verilmeli. Uyuşturucu, AIDS'i de davet eder" dedi.
  Yener, Sağlık Bakanlığı'nın 30 Haziran 2004 tarihli verilerine göre, Türkiye'de 1802 kişinin HIV ile enfekte olduğunu ifade ederek, üç büyük ildeki oranların İstanbul'da milyonda 53, İzmir'de milyonda 80, Ankara'da milyonda 47 olduğunu açıkladı.
  İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kâmil Aydoğan ise, BM raporundaki rakamları abartılı buldu. Aydoğan, "Yoğun bir çalışmayla 1.5 yıldır konunun üzerine düştük. Ciddi yol aldık. Topyekûn duyarlılık gerekiyor" diye konuştu.