Uyuşturucuda 'eğitim' başarısı

İçişleri Bakanı Aksu, polisin eğitilmesi sayesinde uyuşturucu kaçakçılığına karşı büyük başarı sağlandığını açıkladı: "Geçen yıl boyu beş ton eroin ele geçmişti, bu yılın dokuz ayındaki rakam 7 tona yaklaştı."

İSTANBUL - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, geçen yıl boyunca 5 ton eroin ele geçirilmesine karşın, bu yıl dokuz aylık süre içinde bu rakamın 7 tona yaklaştığını açıkladı. Aksu, artışı uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeledeki başarıya bağladı.
Emniyet Genel Müdürlüğü ve DEA işbirliğiyle düzenlenen, 'Eroin, Kimyasal Maddeler ve Karapara Aklama Hakkında Uluslararası Girişimler Konferansı' dün İstanbul Hilton Oteli'nde başladı.
100 kişi katıldı
Konferansta Afganistan, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, İngiltere, ABD ve Özbekistan ile BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Girişimi'nden yaklaşık 100 katılımcı yer aldı. İki gün sürecek konferansın açılışında konuşan Bakan Aksu, diğer ülke teşkilatlarıyla sürekli koordineli çalıştıklarını anlattı. Aksu, şunları söyledi: "BM ile işbirliği içinde Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi kurulmuştur. Bu akademide 45 uluslararası ve bölgesel uzmanlık eğitim programında 42 ülkeden 794 katılımcı eğitim gördü. Türkiye'de yakalanan eroin miktarları artmıştır. 2003 yılında 5 ton 127 kilogram, 2004 yılının ilk 9 ayında da 6 ton 879 kilogram eroin yakalanmıştır. Bu durum, ülkemiz üzerinden sevkıyatı yapılan eroin miktarının artmasından değil, bu suçla mücadelede çabalarımızın artmasından kaynaklanmaktadır."