Uyuşturucuda 'kazanca göre' para cezası

Ceza kanunlarındaki, 'para cezalarının 100 milyar lirayı geçemeyeceğine ilişkin sınırlama', artık uyuşturucu ticareti, kaçakçılık gibi suçlarda uygulanmayacak.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Ceza kanunlarındaki, 'para cezalarının 100 milyar lirayı geçemeyeceğine ilişkin sınırlama', artık uyuşturucu ticareti, kaçakçılık gibi suçlarda uygulanmayacak. Bu tür suçlarda elde edilen gelirle orantılı para cezası uygulanacak ve trilyonlara varan cezalar verilebilecek. Yeni TCK'nın lehe olan hükümleri de, yürürlüğe gireceği 1 Nisan 2005 beklenmeden uygulanacak.
TBMM Adalet Alt Komisyonu dün, 1 Nisan 2005'te yürürlüğe girecek yeni TCK'nın yürürlüğe konulmasına ilişkin usul ve esaslar ile mevzuata uyumunu sağlayacak hükümleri belirleyen tasarıyı görüştü. Adalet Komisyonu ve Genel Kurul'da bu hafta ele alınacak tasarıda bazı değişiklikler yapıldı. Yeni düzenlemeler şöyle:

  • Tasarıda 'yüksek enflasyon' nedeniyle, TCK'daki para cezalarındaki artış otomatiğe bağlanıyordu. Buna göre para cezaları Maliye Bakanlığı'nca her yıl tespit ve ilan edilen yeniden değerlendirme oranında artırılarak uygulanacaktı. Alt Komisyon, bu hükmü tasarıdan çıkardı.
  • Tasarı, adli para cezalarında alt sınırı 450 milyon, üst sınırı 100 milyar lira olarak düzenliyordu. Alt Komisyon, uyuşturucu ve kaçakçılık gibi suçlarda elde edilen gelirin yüksek olmasını dikkate alarak, nispi cezalarda alt ve üst sınırlama bulunmayacağı hükmünü tasarıya ekledi. Böylece trilyona yaklaşan para cezalarının önü açıldı.
  • Tasarıya göre yeni TCK'nın lehe olan hükümleri, yürürlüğe gireceği 1 Nisan 2005 beklenmeden mahkemelerce uygulanacak. Tasarıya lehe olan hükümlerin duruşma yapılmaksızın uygulanabileceğine ilişkin hüküm de eklendi. Tasarıya göre infazla ilgili hükümler yayım tarihinde diğerleri ise 1 Nisan 2005'te yürürleğe girecek.