Uyuşturucuda 'rota' çelişkisi

Avrupa Birliği'nin (AB) polis teşkilatı Europol, Türk mafyasının Orta Asya'dan Avrupa'ya kadar olan bölgedeki uyuşturucu ticaretini denetimi altında tuttuğunu açıkladı.

İSTANBUL/ANKARA - Avrupa Birliği'nin (AB) polis teşkilatı Europol, Türk mafyasının Orta Asya'dan Avrupa'ya kadar olan bölgedeki uyuşturucu ticaretini denetimi altında tuttuğunu açıkladı. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise uyuşturucu rotasının Türk polisinin önlemleri sayesinde başka ülkelere kaydığını belirtti.
'Avrupa Polisi' olarak bilinen Europol'ün yıllık raporunda, her geçen gün küresel düzeyde büyüyen suç örgütlerinin örgütlenme tarzları hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Litvanya ve Bulgar grupların kalpazanlık, Rumenlerin kadın ticareti ve mali kaçakçılık, Hollandalıların sentetik uyuşturucu üretiminde öne çıktığı belirtilen raporda, Kürtlerin de aralarında olduğu Türk mafyasının ise Avrupa'da uyuşturucu trafiğini elinde tuttuğu vurgulandı. Rapora göre, insan kaçakçılığında da Arnavut mafyasıyla ortak çalışan Türk mafyası, eroinden elde ettiği parayı kurduğu taşeron firmalarla aklama yoluna gidiyor.
Aksu: Takdir ediliyoruz
AB uyum sürecinde İspanya ve Yunanistan'la projeler geliştiren İçişleri Bakanlığı'nın kurduğu Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin dünkü açılışına katılan Aksu ise aynı konuda şunları söyledi: "Son dönemde, güvenlik birimlerimizin kararlı mücadelesi, uyuşturucu tacirlerini Türkiye dışında yeni yollar kullanmaya zorlamıştır. Bu gerçeği, katıldığım uluslararası toplantılarda dile getireren meslektaşlarım bize takdirlerini sundu." (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7360607360600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.