Uyuşturucuya çok ağır darbe

565 kilo eroin

Hollanda'ya pizza kutusu götüren TIR, Kapıkule'de arandı. Araçta, piyasa değeri 40 milyon YTL olan 565 kilo 14 gram eroin ele geçirildi, 14 kişi gözaltına alındı. Devlet Bakanı Tüzmen: "Cumhuriyet tarihinin tek partideki en büyük operasyonu."

EDİRNE - Kapıkule Gümrük Kapısı'nda Hollanda'ya pizza kutusu götüren TIR'da yapılan aramada 565 kilo eroin ele geçirildi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Eroinin yaklaşık piyasa değeri 28 milyon dolar (yaklaşık 40 milyon YTL). Bu, Cumhuriyet tarihinin tek partideki en büyük uyuşturucu operasyonudur" dedi.
Esta'nın başarısı
İstanbul'dan yüklediği pizza kutularını Hollanda'ya götüren İsmail Bayram yönetimindeki 14 BB 557 plakalı çekici ve 15 BE 746 dorse plakalı TIR, şüphe üzerine gümrük muhafaza ekipleri tarafından X-Ray cihazına yönlendirildi. X-Ray cihazında yükün arasında yoğunluk tespit edilmesi üzerine narkotik dedektör köpek 'Esta' aracılığıyla ikinci arama yapıldı. Köpeğin de tepki vermesi üzerine hangara çekilen TIR'ın yükü indirildi.
Dorsede preslenmiş pizza kutularının arasına yerleştirilmiş olarak bin 105 paket halinde 565 kilo 14 gram eroin ele geçirildi. Uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili olarak TIR sürücüsü Bayram ile birlikte taşıyıcı, yükleyici firma sorumlularının da aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.
Eroinin sahibi olduğu ileri sürülen bir kişi hakkında savcılığın talimatıyla yakalama emri çıkarıldı.
Gaziantep'te AKP Kadın Kolları'nın toplantısına katılan Bakan Tüzmen, şu açıklamayı yaptı: "Daha önce takipte olduğumuz bu operasyon 8 Şubat'ta gerçekleştirildi. Hollanda'ya gitmek üzere Kapıkule TIR gümrük sahasına gelen İsmail Bayram yönetimindeki Molkar Uluslararası Turizm Ticaret Limited'e ait bir TIR'da, 42 pizza karton kutusu içinde bin 105 preslenmiş ve üzeri bantlanmış dikdörtgen ve yarım dörtgen pakette daralı ağırlığı 565 kilo 14 gram eroin uyuşturucu maddesi ele geçirilmiştir."
İstanbul'da da 258 kilo eroin
İstanbul'da Fatih, Eminönü, Bağcılar, Bakırköy, Küçükçekmece ve Ümraniye'de gerçekleştirilen operasyonlarda, 258 kilogram eroin ele geçirilirken 23 şüpheli gözaltına alındı. Yetkililer, operasyonun, Belçika ve Almanya polisiyle ortak yapılan çalışma sonucu gerçekleştirildiğini açıkladı.
Van'ın Muradiye ilçesinde ise bir ihbarı değerlendiren jandarma ekipleri, bir otomobilin benzin deposunda, pet şişeler içinde saklanan 14 kilo eroin buldu. Sürücü A.Ö. ile otomobildeki Z.E. gözaltına alındı. (dha, aa)