Uyuşturucuya güzel ceza

'Cezaevi yerine tedavi' uygulaması kapsamında 81 ilde 30 binin üzerinde uyuşturucu bağımlısı denetim altında tedavi görüyor.
İzmir Adalet Sarayı ve Karşıyaka Adliyesi'ndeki Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü'nde görevli memurlar...

İZMİR - 'Cezaevi yerine tedavi' uygulaması kapsamında 81 ilde 30 binin üzerinde uyuşturucu bağımlısı denetim altında tedavi görüyor.
İzmir Adalet Sarayı ve Karşıyaka Adliyesi'ndeki Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü'nde görevli memurlar, mahkemelerin 'uyuşturucu madde kullanma, satma, bulundurma' suçlarından tedavi cezası verdiği kişilerin tedavi süreçlerini adım adım takip ederek,1000'den fazla genci bağımlılıktan kurtardı. Şube müdürü Mesut Akdülger, işleyişi şöyle anlattı:
"Amacımız, mahkemenin verdiği kararla bu gençlerin uyuşturucu tedavilerine gitmelerini sağlamak. Tedaviyi kabul etmemeleri halinde cezaevine gireceklerini bilen gençler, önce bunu cezaevinden kurtuluş süreci gibi görseler de, bir süre sonra tedaviyi kabullenip, uyuşturucu bağımlılığından çıkıyor. Bugüne, kadar bu durumda olan ve kontrolü bize verilen 1000'in üzerinde genci, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye aldık. Bizden sevk alarak hastanelere giden gençlerin bütün masraflarını devlet karşılıyor. Tedaviye şimdiye kadar hiç kimse karşı çıkmadı. Tedavi bitince bağımlılığı süren de kalmadı."
Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Dairesi Başkanı Hâkim Vehbi Kadri Kamer de "İngiltere ve ABD'de 150 yıl önce kurulan bu merkezin geç de olsa Türkiye'de kurulması çok büyük fayda sağladı. Mağdura maddi ve manevi destek vererek, adaletin her anlamda yanında olduğunu gösteriyoruz" dedi.