Uyuşturucuya üç darbe

'Toros', 'Meriç' ve 'Nil' adlarıyla düzenlenen operasyonlarda, piyasa değeri 20 trilyon lirayı bulan 566 kilo eroin, 621 bin adet uyuşturucu ve uyarıcı nitelikte hapla 10 kilogram kokain ele geçirildi. Üçü yabancı uyruklu 10 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL - 'Toros', 'Meriç' ve 'Nil' adlarıyla düzenlenen operasyonlarda, piyasa değeri 20 trilyon lirayı bulan 566 kilo eroin, 621 bin adet uyuşturucu ve uyarıcı nitelikte hapla 10 kilogram kokain ele geçirildi. Üçü yabancı uyruklu 10 kişi gözaltına alındı.
Yurtdışına uyuşturucu nakleden bir suç örgütüne yönelik araştırma başlatan polis, 4 Aralık'ta harekete geçti. Gaziosmanpaşa'da bir otomobilde 78 kilogram eroin ele geçirildi ve üç kişi yakalandı. 'Toros' adı verilen operasyon kapsamında Mersin Emniyeti'yle işbirliği yapılarak, 488 kilo 360 gram eroin daha ele geçirildi. Operasyonun Mersin ayağında da iki kişi yakalandı.
Başka bir istihbarat sonucu ise 'Meriç' adıyla Büyükçekmece'de operasyon düzenlendi. 621 bin adet 'captagon' adlı uyuşturucu hap ele geçirildi, dört kişi gözaltına alındı. Zanlıların Balkan ülkelerinden getirttikleri sentetik uyuşturucu hapları Arap ülkelerine gönderdikleri ileri sürüldü.
Emniyet, uyuşturucu ithal ederek İstanbul'da satan Afrika kökenli kişilere yönelik 'Nil' adı altında çalışma yapıldığını, bugüne kadar dört Türk, bir Etiyopya, altı Nijerya ve bir Romanya uyruklu kişinin yakalandığını ve 6 kg. kokain ele geçirildiğini açıkladı. Açıklamaya göre, aynı gruba kuryelik yaptığı saptanan yabancı uyruklu bir kadın, 5 Aralık'ta Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen operasyonla yakalandı. Kadının valizinde 10 kilogram kokain ele geçirildi.