Uyuşturucuya yakın takip

Madde bağımlılarının ölüm haberleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

ANKARA - Madde bağımlılarının ölüm haberleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. MEB, okulları uyardı, Sağlık Bakanlığı madde bağımlılığı tedavi merkezlerine ilişkin yönetmelik hazırladı.
MEB, 'çocukların ve gençlerin zararlı madde kullanımı, suç, şiddet, sapkın gruplara katılım gibi risklerden korunmasına yönelik çalışma yürütülmesi' konusunda Eylül 2003'te okullara gönderilen genelgenin 'ciddiyetle' yürütülmesi talimatı verdi. MEB Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanvekili Nurettin Konaklı ayrıca, okulların bu konudaki çalışmalarını kendilerine göndermesini istedi. Genelgede, öğrencinin eğitim-öğretimi, psikolojik ve sosyal açıdan sağlıklarını olumsuz etkileyecek durumlarda önlemlerin erken alınmasına dikkat edilmesi istenmişti. Sağlık Bakanlığı da Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği hazırladı. Yönetmelikteki düzenlemelerden bazıları şöyle:

 • Tedavi merkezlerinde görev alacak doktor ve pisikologlar, konuyla ilgili altı aylık eğitim görerek sertifika alacak.
 • Merkezlerin açılmaları, kapanmaları, ve denetlenmeleriyle ilgili tavsiye kararı almak üzere, 15 kişilik bilim komisyonu oluşturulacak.
 • Hasta odalarının kapı genişliği en az 1 metre 10 santimetre olacak, kapılar dışa açılacak ve kilit bulunmayacak. Dış pencerelerde tel örgü yer alacak.
 • Merkezin yönetiminden sorumlu olacak bir uzman, her 10 yatak için bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı, ilk 10 yatak için 24 saat boyunca hizmet verecek en az beş doktor, ilave her 10 yatak için bir aile hekimliği uzmanı veya pratisyen hekim bulundurulacak.
 • Merkezler, il sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından olağandışı denetimler hariç en az yılda iki defa denetlenecek.
  Dört tip merkez
 • Dört tür tedavi merkezi olacak. Bunlardan B ve D tipi olanları özel sektör de açabilecek. Bu merkezler şöyle:
  A tipi merkez: Yüksek bağımlılık potansiyelli hastalar yatacak. Başka uyuşturucularla 'ikame' yöntemi uygulanacak.
  B tipi merkez: Yüksek bağımlılık potansiyeli olmayan hastalar tedavi görecek. İkame yöntemi kullanılmayacak.
  C tipi merkez: Yüksek bağımlılık potansiyeli olan hastalar, Türkiye'de bulunabilecek klasik ilaçlarla tedavi edilecek.
  D tipi merkez: Yüksek bağımlılık potansiyeli olmayan hastalar ilaçsız tedavi edilecek.


  Uzmanlar: Bizim ilaca ihtiyacımız var
  Maltepe Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı ve Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Klinikleri Şefi Prof. Dr. Mahsun Beyazyürek: Yönetmelikte doğru alınmış kararlar olduğu gibi, sorunlu yerler de çok. Pencerelere tel örgü takılması yanlış. Hasta zaten kendi isteğiyle geliyor. Yönetmelikte 'Biz modern dünyada uyuşturucu tedavisi için kullanılacak ilaçları Türkiye'ye getireceğiz' cümlesi olsaydı en can alıcı noktası olurdu. İlaç olmayınca, saray olsa ne olur?
  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Uçucu Madde Tedavi ve Araştırma Merkezi'nden Doç. Dr. Kültegin Ögel: Yönetmelik sanki Türkiye için değil de Hollanda için hazırlanmış. Bina yok, kapısı şöyle böyle olsun deniliyor; hastaya bakacak adam yok sertifikasyon eğitimlerinden bahsediliyor. Ama yanlış da olsa bir yönetmeliğin olması iyidir.
  Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Kliniği'nden Doç. Dr. Özkan Pektaş: Hazırlanan yönetmeliğin daha çok fiziki şartları ve doktorların denetimini ele aldığı yönünde bir izlenim edindim. AMATEM'lerin en büyük sorunu kendilerine has tedavi yöntemlerinin olmamasıdır.