'Uyuyamadık ezanı kapatır mısınız?'

Türkiye'de ilk defa Edirne'de düzenlenen Avrupa Bayanlar Softbol Kupası Turnuvasına katılan Fransa Milli Takımı, kaldığı otelin çevresindeki camilerden okunan ezan sesinden rahatsız oldu ve otel yönetimine şikayette bulunduFransa Softbol Milli Takımının bu şikayeti üzerine şaşkına dönen otel yönetimi, durumu Türkiye Beyzbol Softbol Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu Başkanı Şahin Kömürcü'ye bildirdi. Kömürcü de bu şikayete tepki gösterdi.
Avrupa Bayanlar Softbol Kupası 18 Ağustos günü Edirne'deki Şükrüpaşa Spor Kopleksi'nde başladı. Türkiye, İngiltere, İsviçre ve Fransa milli takımlarının katıldığı ve 22 Ağustos günü yapılacak olan final maçından sonra tamamlanacak olan turnuvaya, dün Fransa milli takımının ilginç şikayeti damgasını vurdu. İngiltere ile oynadıkları karşılaşmanın ardından kent merkezindeki İki Kapılı Han Caddesi üzerindeki Rüstempaşa Kervansaray Oteline giden sporcular, burada resepsiyondaki görevliye, "Okunan ezan sesinden rahatsız oluyoruz ve uyuyamıyoruz. Lütfen gerekeni yapın" diye şikeyette bulundu. Görevli ise Müslüman ülkelerde 5 vakit ezan okunduğunu ve yapabilecekleri bir şey olmadığını söyledi. Bu durumu otel yönetimi Türkiye Beyzbol Softbol Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu Başkanı Şahin Kömürcü'ye aktardı.

'BİZ, ÇAN SESİNE BİR ŞEY DEMEDİK'
Turnuvanın çok güzel başladığını belirten Federasyon Başkanı Şahin Kömürcü şunları söyledi:
"Çok güzel başlayan ve her türlü imkanları sunduğumuz bir şampiyona. Biz de diğer ülkeleri gidiyoruz bu ilginin milyonda birini göremiyoruz. En son Akdeniz oyunlarında damı akan bir odaya yerleştirdiler takımı. Ama biz en iyi yerlerde yatırıyoruz misafirlerimizi. Dün otelin müdürü beni aradı. 'Misafirleriniziz bir rahatsızlığı var. Otelle ilgili sorunu çözüyorum ama bu rahatsızlığı size iletmek zorunda kaldım' dedi. Ben de şaşırdım kaldım. Tabiri caizse yedikleri önlerinde, yemedikleri arkalarında.

Her akşam bakıyorum. Her akşam kokteyl, yemek bir şekilde ülkemi tanıtıyorum ve misfirperverliğimizi anlatıyorum. Otel müdürü dedi ki bana, 'ezan sesinden rahatsız olmuşlar.' Yani bizim kutsal değerlerimiz var. Bayrağımız ve ezanımız. Bundan ötesi yok, diğeri teferruat. Hemen kafile ile görüştüm. Böyle bir terbiyesizlik yaptılarsa yanlış olduğunu, gerekirse onları turnuvaya katmayacağımı ve gerekirse softbolu kapatacağımı söyledim. Biz her gelen ülkeye son derece kibar davranıyoruz. Biz Sanmarino'da kilisenin otelinde kaldık. Sürekli çan sesleri vardı ama biz kimseye demedik hoşgörü adamların dini diye. Biz bu kadar hoşgörülüyken, onların bunları yapamayacağını, yaparlarsa da bir kaygımız olmadığını ve Avrupa Federasyonunu da tanımayacağımı söyleyerek tepkimizi dile getirdim. Daha sonra onlarda özür dilediler ve kabalık yaptıklarını söylediler. Kendilerini yanlış anlaşıldıklarını belirterek özür dilediler. Sonra da bizi ülkelerine davet ettiler."

'UYKUMUZ BÖLÜNÜYOR' DEMİŞLER
Otel Müdürü Hakan Yaykın da, şikayetin dün akşam resepsiyondaki görevliye 3 Fransız tarafından yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:
"Sabah, öğle ve akşam ezanlarından rahatsız oldukları söylemişler. Arkadaşa 'Ezan sesinden rahatsız oluyoruz. sabah uykumuz bölünüyor' gibi şikayet geliyor. Arkadaşımız da burada ezanın 5 vakit okunduğunu ve yapabilecekleri bir şey olmadığını söylüyor. Şikayet bu konuda geldi. Gerekli açıklamayı ilettik kendilerine. Durumu da federasyona bildirdik. Otelimiz 3 caminin ortasında. Bu camilerde okunan ezan sesi, sanki otelin içinden okunuyormuş gibi net duyuluyor."
Turnuvada ise bugün Türkiye ile Fransa Milli takımları karşılaştı. Karşılaşma Fransa'nın 18- 0'lık üstünlüğü ile sona erdi.(dha)