Uzağı özleyen çocuk

Uzağı özleyen çocuk
Uzağı özleyen çocuk
Ankara'daki Gezi eylemi tutuklularından Erdal Kozan, sürpriz bir kararla tahliye oldu. Kozan, 95 günlük hapisten sonra en çok 'uzağı' özlemiş.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ankara’daki Gezi eylemleri sırasında tutuklanan ve cezaevinde olan son iki şüpheli Erdal Kozan ve Mazlum Demir, cuma akşamı sürpriz bir şekilde tahliye edildi. Kozan, tutuklandığı sırada “Arama kararında çok sayıda örgüt var, örgütü biz mi seçeceğiz yoksa siz mi atayacaksınız” sözleriyle gündeme gelmişti. 

Sürpriz tahliye

Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösterilerde 35 kişi ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ yapma suçundan tutuklanmıştı. Yapılan itirazlardan sonra Erdal Kozan ve Mazlum Demir dışındaki tutuklular serbest bırakıldı. Kozan ve Demir’in avukatları tutukluluk kararına tekrar itiraz etti. Cuma akşamı yapılan itiraz sonuçladı ve üç aydır tutuklu olan Kozan ve Demir için tahliye kararı verildi. Radikal’e konuşan Erdal Kozan, tahliye kararlarının kendileri için sürpriz olduğunu söylüyor: “Cuma akşamı infaz koruma memurları gelip tahliye olduğumuzu söyledi. İnanamadık… Karar ailemize ve avukatlarımıza da bildirilmemişti. Dışarı çıktık, bir servis şoförünün telefonuyla durumu ailelerimize bildirdik.”

Sınava F tipinde girdim
Cezaevindeyken sınava giren ve Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazanan Kozan, sınava giriş şartlarını da şöyle anlatıyor: “Sınav giriş belgemi hapishane müdürlüğüne vermiştim. Daha sonra eğitim koordinatörü, ÖSYM ile irtibata geçilmiş. Bu şekilde sınava 2 Nolu F Tipi’nde girdim.”
Kozan, sınav saatini kelepçeli beklediğini anlatıyor ve devam ediyor: “Sınav salonu 2 Nolu F Tipi Cezaevinin açık görüş mahalliydi. 45 dakika ellerim kelepçeli sınavı bekledim… Bu durum sınav psikolojisini de etkileyen bir şey. Salonda sadece ben vardım. Aslında hukuk okumak istiyordum. Cezaevi şartlarında sınava girmeseydim, istediğim bölümü kazanırdım. Bu nedenle öfkeliyim.”

Hâkim bozuldu

Tutukluluk halinin, duruşmada hâkime “örgütü biz mi seçeceğiz yoksa siz mi atayacaksınız” diye sorduğu için uzadığını iddia ediyor Kozan: “Bize suçlama kâğıdı verildiğinde birden fazla örgüt ismi vardı. Yani savunma yapabilmem için hangi örgüt üyeliğiyle suçlandığımı bilmem lazımdı. Bu belirtilmemişti, sadece 9 örgüt ismi vardı. Ben de bu sözü söyledim. Ama o an hâkimin bozulduğunu gördüm. Aslında kendi tutukluluk kararıma da o an imza attığımı anladım. Ama hukuk sistemindeki gediği gösterdiğim için mutluyum” diye konuşuyor.

Uzağı özlemişim
Kozan’nın içerideyken en çok özlediği şey de, uzak! “En çok uzaklığı özlemişim… İçerde her şey o kadar yakın ki. Uzağa bakamıyorsunuz, tepenizde küçücük bir gökyüzü ve her şey çok yakın. Gözlerim hâlâ kamaşıyor.”

Muhalif olmanın bedeli 95 gün


Kozan, yapılan hukuksuzluklar karşısında adalete güveninin sarsıldığını , tahliye beklemediğini ve bu yüzden hapiste yabancı dil öğrenme çalışmalarına başladığını söylüyor. 95 gün cezaevinde kalan Kozan’ın, ‘herhangi bir pişmanlığı’ yok: “Muhalif olmanın bedelini 95 günle ödedik. Canımıza tak ettiği bir nokta olduğu için bu eyleme katılmıştık. Pişman değilim.”


  http://www.radikal.com.tr/115192611519263

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ülkede kimin kalkındığı kimin adalet bulduğu besbelli - demlicay2011

  m turizm savcı ve hakimleri satın aldı. benzer örnekler ve çeteler hala var. insanlar artık ucuza çalışan köle oldu. aklını başından aldığınız yetmezmiş gibi birde itaat et demeyi öğrendiniz. bir mhp li halka hitap ederken otur kalk demişti millette oturup kalkmıştı. nasılda birbirinize benziyorsunuz aynı testereden çıkmış gibi. fakat bu saatten sonra milleti uyutmak için dini biraz daha fazla kullanın tavsiyem budur. sizi ve isviçredeki mutluluğu kurtarır.

  gezi olayı tutuklaması demokrasilerde olmayacak bir şey. - okkes cavus

  gezi eylemleri halkın bazı olaylara karşı duyarlı olduklarının bir göstergesi anlamı taşıyor. bu demokrasilerin olmazsa olmazıdır. halkın bu tür tepkileri gayet hoşgörüyle karşılanmalıdır. bu tür eylemlerden dolayı devletin polisi halka öldüresiye acımasız saldırır öldürür yaralar sakat bırakırsa, devletlerde bu saldırıyı gayet normal karşılar polisin başarısı olarak deyerlendirirse bur da çok büyük bir yanlışlık ve an ti demokratik bir yaklaşım var demektir. ülke için büyük bir yara açar. hükümet ler geçici halk kalıcıdır. polis halkın polisi olduğunun bilincinde olmalıdır. gezi eylemleri sırasında polis saldırılarında yaşanan vahim olaylar çok çirkin ve insanlık dışı idi. halk ne istiyordu da, polis bu vahşeti yaptı .......büyük bir soru işareti yarattı halk üzerinde.....

  Uzagi özleyen cocuk - oflu

  AKP adaletinin sonucunda hayatindan 95 gun calinan bu vatan evladinin cektigi acinin sorumlusu bu faşist zorba hukumettir.