Uzaktaki kardeşin bir defter bekliyor

Kardeşlik köprüsü
Fotoğrafçı Cengiz Tünay, şehir kitapları yazmak için Diyarbakır'a giderken çocuklara umut olacağını bilmiyordu. İzbe sokaklardaki çocukları gördükçe, kafasında bir proje şekillendi: Kardeşlik köprüsü kuracaktı.
Tamirci çırağı Aziz
Fikri perçinleyen, 5 milyon haftalıkla ev geçindirip okumaya çalışan Aziz'di. İnternette açtığı 'www.kardesinisec.com' sitesinden bu çocuklara kardeşler bulacaktı. Bir ay içinde 200 çocuk birer kardeş edindi.
Her ilde mümkün
Hedef 1 milyon kardeş. Söz Tünay'ın: "Çok para gereksiz, 10 kalem, kitap, defter, bir çift ayakkabı, bir manto yeter. Sevgi de var tabii, bir mektup mesela. Bir çocuğa yılda 100 avro yetiyor. Proje her ile yayılabilir."
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Eski gazeteci ve 25 yıllık reklam fotoğrafçısı Cengiz Tünay, 'şehir kitapları projesi için' yola çıktığında, Diyarbakırlı çocuklar için umut olacağını bilmiyordu. Aslında Kayseri'yi fotoğraflayacaktı. Ama kendini Diyarbakır'da buldu. Kendi deyimiyle 'görev saati' gelmişti belki de. Çektiği fotoğraflar onu önce kara bazalt taştan evlerin sıralandığı daracık sokaklara, sonra 'günde 1 dolarla geçinen' bu evlerin içlerine kadar götürdü.
Tünay, yol sormak için tamirhaneye girdiğinde gördü Aziz'i. Babası hapisteydi. Annesi ve dört kardeşiyle tek göz bir odada yaşıyordu. Okuldan sonra tüm zamanını tamirhanede geçiriyordu. Haftalık 5 milyon lira alıyordu ve tüm aile bu parayla geçiniyordu. Tünay yanından ayrılırken Aziz'e 5 milyon lira verdi...
Ama bununla kalmadı. 15 yıldan beri kafasında kurduğu 'kardeşin kardeşe yardımı' projesi için bir yol buldu. Proje basitti aslında. Diyarbakır'ın en yoksul ailelerinin bulunduğu Suriçi bölgesindeki okullardan başladı işe. Sur Belediyesi'nin de desteğiyle buradaki okullara formlar gönderdi. Çocuklar adları, kardeş sayıları, ev ve aile durumları ile ilgili bilgileri içeren formları doldurdu. Bu bilgiler 'www.kardesinisec.com'a aktarıldı. Kardeş edinenler, giyimden okul araç-gerecine kardeşlerinin ihtiyaçlarını okullar aracılığıyla ya da doğrudan adresine gönderebilecekti. Sadece bir ay içinde 200 çocuk kardeş buldu. Adana'dan, İstanbul'dan hatta İngiltere ve Almanya'dan eller uzan- dı. Agit, Rengin, Yağmur, Gülten, Rıdvan ve daha onlarca çocuk bir kardeşe kavuştu. Ama Tuba, Berivan, Yusuf, Fidan, Fırat ve isim listesi uzayıp giden yüzlerce çocuk da kardeşini bekliyor.
Yılda 100 avro ile bir çocuğun okumasının sağlandığını da belirten Tünay, "10 tane renkli kalem, kitap, defter, bir ayakkabı, bir manto vb. eşyayla çocuğu mutlu etmek mümkün. Tabii bir de sevgi var. O yüzden 'kardeşlerinize mektup yazın' diyoruz. Şimdiden çok sayıda ağabey ve abla kardeşini mutlu etti" diyor. Tünay, projenin Diyarbakır'la sınırlı kalmayacağını, Türkiye'de okumak isteyen ancak imkânı kısıtlı olan çocukların bulunduğu tüm illere ulaşacaklarını söylüyor. Tünay'ın yeni hedefi, 1 milyon çocuğa, dünyanın dört bir yanından kardeşler bulmak.