Uzaktan kumanda boy uzatacak!

Uzaktan kumandayla veya ayağı yere hızla vurarak günde 1 milimetre uzamaya altı ay kaldı! Diğer boy uzatma yöntemlerinden daha acısız, daha hızlı olma iddiasındaki iki yöntemle boy üç buçuk ayda, 10 cm uzatılacak...

İZMİR - Uzaktan kumandayla veya ayağı yere hızla vurarak günde 1 milimetre uzamaya altı ay kaldı! Diğer boy uzatma yöntemlerinden daha acısız, daha hızlı olma iddiasındaki iki yöntemle boy üç buçuk ayda, 10 cm uzatılacak...
Buluşların mekânı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı'nın TÜBİTAK ve DPT desteğiyle geliştirdiği laboratuvar. Yöntemlerin mucitleri de Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, Doç. Dr. Önder Baran, araştırma görevlileri Bora Uzun ve Hakan Oflaz. Ekip, hem mekanik hem şekil bellekli alaşımlardan yararlanılarak insan boyunu uzatmak için geliştirdiği iki proje için Eylül 2006'da Avrupa Patent Ofisi'ne başvurdu.
Yöntemler, her isteyene değil travma sonrasında tek bacakta kısalığı olanlar, değişik nedenlerle bacağı kısa olanlar ve boyu kısa olanlara uygulanacak. Havıtçıoğlu, "Boyu 175 olup da bir 10 cm uzatıp manken olmak isteyenlerin boyunu uzatmayız" diyor.
Peki boy nasıl uzayacak? Önce ne kadarlık bir uzama yapılacağı saptanacak. Laboratuvarlarda kemik içine çakılacak çivi, ona göre tasarlanacak. Hastanın bacağı 4 cm kısaysa, çivinin içine yerleştirilen özel sistemlerle boy, o kadar uzayacak. İki yöntemin detayları ise şöyle:
Uzaktan kumandalı: Şekil bellekli alaşımlardan yararlanılarak insanın boyunun uzatılması projesinde, elektronik bir frekans, uzaktan kumandayla harekete geçirilerek kemik içine çakılan çivinin yukarıya hareketini sağlayacak. Hastaya bir şifre verilecek, uzaktan kumandayla gönderilen frekansla sistem çalışacak ve ne kadarlık bir uzama sisteme yüklenmişse, bir günde 1 milimetrelik uzamayla istenen boya kavuşulacak. Kemik kaynayınca çiviler çıkarılacak.
Ayak vurarak: Mekanik yöntemde de hasta, günde bir kez bacağına aşırı yüklenme yapacak. Kemik içine yerleştirilen çivinin özel aksamları var. Belirli yüklenme karşısında çivi, kendiliğinden uzayacak. Vücut ağırlığının ortalama üç katı bir kuvvetle yere vurulduğunda, çiviler dişliler yardımıyla harekete geçecek ve 1 milimetrelik uzama olacak. İstenen uzama sağlandığında, sistem otomatik olarak kilitlenecek.
Cihaz uyluk ve kaval kemiklerine monte edilebilecek. Hastanın boyu her gün 1 milimetre uzatılabilecek. Bu yöntemlerle kısa bir sürede uyluk kemiği 15, kaval kemiği 10 cm olmak üzere toplam 25 santimetrelik bir uzama olacak.
Her ikisinin de diğer boy uzatma sistemlerinden en büyük farkı, acıyı azaltması, tedavi sürecini yarıya indirmesi, ve enfeksiyonu ortadan kaldırması.
Diğer yöntemlerde 10 cm'lik boy uzatma yedi ay alırken, bu yöntemlerde üç buçuk ay sürecek. Türkiye'de halen 'İlizarov yöntemi' gibi yollarla, genellikle bacak içine çivi yerleştirilerek kemikleri uzatma operasyonları yapılıyor.