Uzan dosyası BTK'da

Uzanların yolsuzluk belgelerini Başbakan Bülent Ecevit'e veren Aydın Doğan, Başbakanlık Teftiş Kurulu'na (BTK) başvurarak suç duyurusunda bulundu.

ANKARA - Doğan Şirketler Grubu Başkanı Aydın Doğan, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı'na Uzan Grubu'nun yasalara aykırı biçimde yürüttüğü faaliyetlerle ilgili olarak suç duyurusunda bulundu. Başvuruyla birlikte Uzan Grubu'nun yasalara aykırı biçimde yürüttüğü faaliyetlerine ilişkin, iki klasör tutan bilgi ve belgeler de Başbakan Ecevit'e teslim edildi.
İki klasör bilgi ve belge
Aydın Doğan'ın, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı'na yaptığı başvuruda şöyle denildi: "Sahip oldukları yayın organları vasıtasıyla, Başkanı bulunduğum Doğan Şirketler Grubu aleyhine, asılsız iddialarda bulunarak karalama kampanyası yürüten ve grubumuz yöneticilerinin telefonlarını dinleyerek, kamuoyuna açıklamak yoluyla suç işleyen Uzan Grubu'nun, yasalara aykırı biçimde yürüttükleri faaliyetlere ilişkin bilgi ve belgeler, iki klasör halinde ilişikte sunulmuştur.
Halka açık Kepez ve Çukurova şirketlerinin içlerinin boşaltılması, yurtdışına mali suç oluşturacak biçimde para transferi, off-shore vasıtasıyla yurtdışına para transferi ve mevzuata aykırı kullanımı, Berke Barajı inşaat maliyetinin şişirilmesi, Manavgat Barajı inşaat mahsubunun yapılmayışı, devlet denetim elemanlarının denetimine engel
olunması, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yaptığı suç duyurularını ve kamu kurumlarında
gereği yapılmadan bekletilen inceleme ve soruşturma sonuçlarını içeren bilgi ve belgelerin müfettişlerinizce incelenerek gereğinin yapılmasını arz ederim."
Bakan Vural: İncelenecek
Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Doğan Medya Grup Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın özel telefon görüşmelerinin yayımlamasıyla yeniden gündeme gelen, 'telefon dinleme skandalı'yla ilgili olarak sorulan bir soru üzerine, konunun Telekomünikasyon Üst Kurulu'nda incelenmekte olduğunu söyledi.
Ulaştırma Bakanı Vural, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı'nın dinleme ve dinlemelerin denetlenmesi konusunda bir soru önergesi verdiğini hatırlatarak, "Ben bu önergeyi, Telekomünikasyon Üst Kurulu'na incelemeleri için gönderdim. Bu kuruluş gerekli incelemeyi yaptıktan sonra kendi alanlarına girecek bir sonuç çıkarsa savcılar da ilgileneceklerdir" diye konuştu. Vural, incelemenin Akarcalı'nın soru önergesi doğrultusunda başlatıldığını kaydetti.
Akarcalı'nın soru önergesi
Akarcalı'nın Bakan Vural'a verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer alıyor:
"Turkcell, Telsim ve Aria gibi özel cep telefonu şirketlerinin konuşmaları dinleme yetkileri var mıdır? Herhangi bir şirketin konuşmaları ya da yazılı mesajları dinleyip dinlemediğinin denetimi yapılmakta mıdır? Bu husustaki endişeleri gidermek için alınmasını
gerektiğini düşündüğünüz tedbirler nelerdir?"