Uzanları kurtaran demeç

İmar Bankası'nın içini boşalttıkları için kırmızı bültenle aranan Kemal Uzan ve Hakan Uzan'ın belirlenen yerinin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na altı gün vekâlet eden Talip Tuncer tarafından deşifre edildiği ileri sürüldü.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - İmar Bankası'nın içini boşalttıkları için kırmızı bültenle aranan Kemal Uzan ve Hakan Uzan'ın belirlenen yerinin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na altı gün vekâlet eden Talip Tuncer tarafından deşifre edildiği ileri sürüldü.
Hanefi Avcı'nın yerine Daire Başkanı olarak atandıktan 10 gün sonra vekâleten Bartın Emniyet Müdürlüğü'ne tayin edilen Coşkun Hayal, Bartın'a giderken vekâletini Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Talip Tuncer'e bırakmıştı.
Daireyi altı gün yönetti
Daireyi 26-31 Mayıs 2005 tarihleri arasında vekâleten yöneten Tayip Tuncer, 29 Mayıs Pazar günü, www.haberx.com sitesine tek cümlelik bir demeç verdi. Tuncer'in tek cümlelik demeci, haberx sitesinde "Uzanlar Dubai'ye hicret etti" başlığıyla ve Talip Tuncer'in fotoğrafıyla yayımlandı. Haberde şu bilgilere yer verildi: "İmar Bankası'nın içini boşaltmak, vergi kaçırmak başta olmak üzere pek çok suçtan İnterpol vasıtasıyla bütün dünyada aranan baba Kemal Uzan ile oğul Hakan Uzan'ın bir haftadır Dubai'de olduğu öğrenildi. Türk Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı resmi olarak pek çok defa Ürdün'de yaşayan Uzanların Türkiye'ye iadesini Kral Abdullah'tan talep etmiş, ancak şu ana kadar bir netice alamamıştı.
'Baskı yüzünden Dubai'ye gittiler'
Ürdün devleti 'Türkiye çok bastırıyor biraz başka yerde yaşayın' deyince Uzanlar yatlarıyla Dubai'ye gitti. Uzanların Ürdün'den Türk istihbaratının iade baskısı sebebiyle Dubai'ye geçtiği, bir müddet boyunca burda kalmanın yollarını arayacağı öğrenildi. Ankara Kaçakcılık ve Organize Suçlara Mücadele Daire Başkanvekili Emniyet Müdürü Talip Tuncer, Uzanlarla ilgili soruya şu cevabı verdi: "Size gelen ihbar bize de geliyor, bekleyin görün."
Bu haber internet sitesinde Dursun Boran imzasıyla yayımlandı. Halen KOM Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Tuncer ile Boran'ın hemşeri oldukları belirtilirken, Tuncer'in de Boran'ın da Palulu oldukları ileri sürüldü. Edinilen bilgiye göre; Uzanlara yönelik operasyonu yürüten KOM Dairesi, Kemal ve Hakan Uzan'ın, İngiltere'deki bir GSM operatörüne ait cep telefonları kullanmaya başladıklarını belirledi. İngiltere polisiyle temasa geçen KOM Dairesi, cep telefonlarının sinyalinden Uzanların bulunduğu yerin saptanmasını istedi. Bu isteme olumlu yanıt veren İngiliz polisi, bir süre sonra Uzanların Dubai'de olduğunu bildirdi. Haberx sitesindeki haber, Uzanların yakalanarak Türkiye'ye iadesi için Dubai polisiyle bağlantı kurulduğu aşamada yayımlandı. Sonuçta Uzanlar Dubai'den kaçtı ve İngiltere polisi KOM'la işbirliğini kesti.


    http://www.radikal.com.tr/7479747479740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.