Uzaya uydu yolladı balonda öldü

Uzaya uydu yolladı balonda öldü
Uzaya uydu yolladı balonda öldü

Balon kazasında ölen Dr. Kevin Beurle Satürn?e uydu yollayan ekipteydi.

İSTANBUL - Dr. Kevin Beurle Satürn’e uzay aracı gönderdi, Kapadokya’da balon kazasından kurtulamadı.  Kapadokya’da önceki sabah iki balonun çarpışması sonucu ölen İngiliz turist Dr. Kevin Beurle’ün Britanya’nın önde gelen bilim adamlarından olduğu ve NASA’da çalıştığı anlaşıldı.
Daily Mail gazetesinin haberine göre 53 yaşındaki araştırmacı, NASA’nın en pahalı projesi olan Cassini’de çalışmış, Satürn’ün en büyük uydusu Titan’a uydu göndermişti. Satürn gezegeni etrafındaki gizemli halkaları incelemesi nedeniyle ‘Yüzüklerin Efendisi’ olarak adlandırılan Cassini uzay aracı, Titan’dan gönderdiği ayrıntılı fotoğrafların dışında, gezegen çevresinde iki yeni uydu daha bulmuştu.
Çok gizli askeri projelerde de çalışan Dr. Beurle, halen Satürn’ün yörüngesinde bulunan Cassini için bilgisayar programları ve hassas cihazlar üreten ekibin başındaydı. Beurle son olarak Facebook’taki sitesine ‘Kapadokya’nın süngertaşı topraklarında tur attığını’ yazmıştı. Olayda yaralanan dokuz kişi ise dün ortapedi ve beyin sorunlarıyla ilgili ameliyata alındı. (dha)