Uzaya yakın bir Türk

Doç. Dr. Serkan Anılır, 'uzaya en yakın Türkler'den. Bir süre Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nde (NASA) yeryüzünden uzaya yükselecek asansör projesinde çalışan 32 yaşındaki Anılır, şimdi de Japon Uzay Havacılık Dairesi (JAXA) Uzay-Fizik Departmanı ekibinin başkanı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Doç. Dr. Serkan Anılır, 'uzaya en yakın Türkler'den. Bir süre Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nde (NASA) yeryüzünden uzaya yükselecek asansör projesinde çalışan 32 yaşındaki Anılır, şimdi de Japon Uzay Havacılık Dairesi (JAXA) Uzay-Fizik Departmanı ekibinin başkanı. Geçtiğimiz günlerde Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Asansör Teknolojisi Fuarı'na katılmak için İstanbul'a gelen Anılır, Radikal'in sorularını yanıtladı.
Uzay asansörü projenizi dinlerken insan, 'geleceğin dünyası' hayallerine dalıp gidiyor. Einstein de 'Hayal gücü bilgiden daha önemlidir' demiş. Buna katılıyor musunuz?
Katılmamak mümkün değil. Çünkü hayal gücü olmadan başlayamazsınız. Uzay asansörü de yıllar önce kurulmuş bir hayaldir. Arthur C. Clarke'ın bir romanıdır. O da der ki: 'Her zaman hayallerin olsun. Hiçbir zaman korkmayacaksın, deneyeceksin'. Ben de bunu gördüm, her şeyi yapabiliriz. NASA'ya gireceğim, dediğimde bana gülüyorlardı. Ama şimdi JAXA grup lideriyim. İşte bir hayal, bir gerçek...
Sizin hayalleriniz ne zaman başladı?
Benim çok büyük bir merakım vardı. 'Bu böyledir' dendiğinde, ben hep 'Niçin' sorusunu sordum. Kimse de cevaplamazdı. Ben bu eğitimden sıyrılarak, bazı soruların yanıtlarını kendi kendime aradım. Ama çok farklı bir çocuk değildim. Çok başarılı bir öğrenci değildim. Ama asansöre çok meraklı olduğumu hatırlıyorum. 3. katta oturuyorduk. Ben de asansöre binmeyi çok seviyordum.
Asansör, bozuktu. Hatta 3. kattan 2. kata resmen düşüyordu! Annem 'Seni kapıcı yapacağım' diyordu. Bak ne olduk...
Konferansta bir bilim-kurgu filminin karesinden farksız bir asansörden bahsettiniz. Bilimkurguya merakınız var mıydı? 'Star Wars' fanatikliği falan?
'Star Wars', 'Uzay Yolu' gibi filmleri hiç sevmem. Onlar hayal değil, ütopya. Ben ise ütopyayla ilgilenmiyorum. Benim ilgilendiğim, yakın dönemde insanların gerçekten faydalanabileceği türden teknolojiler.
Uzay yerleşimi konusundaki projeleri nasıl yapıyorsunuz?
Her gezegenin ortamını biliyoruz. Gezegendeki malzemeleri biliyoruz. Bu gezegenlerde minimum fiyatlarla nasıl uzay yerleşimleri yapılabileceğini düşünüyoruz. Bunu artık uzay ajansı çerçevesinde yapmıyoruz. Öğrencilere veriyoruz. Örneğin 'Mars'ın bir noktasında 10 kişilik bir üs yap' diyoruz.
Gelecekte başka gezegenlerde insan yerleşimleri olacak mı?
Olabilir. Ama bunun için büyük kaynaklar gerekiyor. Bugün uzay asansörü projemizin maliyetini 15 milyar dolar olarak hesaplıyoruz. ABD savunma masrafları yıllık 7 milyar dolar.
1 kilometrelik binalar
Japonya'da yüz binlerce insanın yaşadığı, 1 km. yüksekliğinde 'gökyüzü kentleri'nin inşa edilmesi gündeme geliyor. Gelecekte insanlar gökyüzü kentlerinde mi yaşayacak?
İsterseniz bunu yaparsınız. Biz inşaatta kolonların içine basınç üflenirse 3 kilometreye kadar bina inşa edilebileceğini kanıtladık. Bu teknoloji ayrıca depreme karşı güçlendirme için bir yöntem. Patentini aldık. Ama şimdilik gökyüzü kentlerine ihtiyaç yok. İnsanlar da dev bir yapının emniyetinden şüphe ediyor. Bu, adım adım ilerleyecek.
Soğuk Savaş dönemi bittikten sonra uzay yarışının da bittiği söyleniyor. Japonya böylesi bir yarışı yeniden başlatabilecek güçte mi?
Japonya, aday değil. Zaten Amerika ile birlikte çalışıyor. Uzay yarışında bence Japonya'dan daha hızlı Çin ilerliyor. Uzaya çok yatırım yapıyor. En son uzaya insan yolladı. Japonya, Çin'in bu ilerleyişi karşısında ne yapacağını düşünüyor.
Mimari-uzay tutkusu
Serkan Anılır, Almanya'ya çalışmaya giden İzmirli ailenin oğlu. 7 yaşında döndüğü Türkiye'de Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü bitirdikten sonra 1996'da Almanya Bauhaus Üniversitesi'nde Yüksek Teknoloji Mimarisi üzerine yüksek lisans yaptı. Pek çok yarışmada projeleriyle ödüller kazanarak dikkat çekti. Mimarlığın yanı sıra fizikle ilgilendi. Avrupa Uzay Ajansı'nda (ESA) staj yaptı. Tokyo Üniversitesi'nden burs kazandı. NASA'nın daveti üzerine uzay asansörü projesinde çalışan Anılır, şu an JAXA'da (Japon Uzay Havacılık Dairesi) uzayda insan yerleşimi, uzay oteli ve uzaydan enerji elde edilmesi gibi çalışmalara katılıyor.
'Uzayın Dışı' isimli kitabı Japonya'da yayımlanan Anılır, Tokyo ve Hong Kong üniversitelerinde ders veriyor.


    http://www.radikal.com.tr/7443137443130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.