Uzayda burs zor!

Fransa'da bulunan Uluslararası Uzay Üniversitesi (ISUNET), Selime Gürol'u Avustralya'da yapılacak eğitime davet etti.

ANKARA - Fransa'da bulunan Uluslararası Uzay Üniversitesi (ISUNET), Selime Gürol'u Avustralya'da yapılacak eğitime davet etti. ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü Bilimsel Hesaplama Programı master öğrencisi Gürol, bu daveti alan ilk Türk öğrenci oldu.
Gürol, 16 bin euro'luk eğitim maliyetinin 12 bin euro'sunu ISUNET, kalanını ise Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) karşıladığını söyledi. Gürol, "Uluslararası Uzay Üniversitesi için burs ararken, ülkemden destek bulamadım" dedi. Gürol'un çocukluğundan beri merak ettiği uzaya bakışını değiştiren ise lisans eğitimi sırasında tanıştığı Uzay Araştırmaları Çalışma Grubu (SpaceTurk) olmuş. Almanya ve Azerbaycan'da araştırmalarda bulunan Gürol, ISUNET'in bu tür çalışmaları takip ettiğini ve uzay alanında Ar-Ge projeleri geliştirebilecek öğrencilere eğitim şansı tanıdığını belirtti.
Bütün dünyadan 100 öğrencinin davet edildiği Avustralya'daki iki aylık eğitim programında, uzayın genel temasından uzay roketlerine kadar birçok konuda dersler, seminerler ve konferanslar verilecek. Programa destek veren bazı kuruluşlar şöyle: NASA, ISUNET, ESA, Cisco Systems, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Boeing, Kanada Uzay Ajansı, Eumetsat, Inmarsat, Ulusal Uzay Cemiyeti, Norveç Uzay Merkezi, Avustralya Uzay Araştırmaları Enstitüsü, Adelaide, Güney Avustralya ve Flianders üniversiteleri. Eğitimlerde başarılı olanlar, söz konusu kuruluşlarda proje üretme şansı yakalıyor. Konu hakkında, 'www.isunet.edu' adresinden bilgi alınabiliyor.