Uzayda yerli bir göz

Uzayda yerli bir göz
Uzayda yerli bir göz

Başbakan Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, fırlatma anını canlı yayınla Ankara dan izledi.

Türkiye ’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2’nin uzay yolculuğu, Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü’nden dün saat 18:12’de yapılan fırlatma işlemiyle başladı. Göktürk 2 uydusu 14 dakika sonra 686 kilometre yükseklikteki yörüngesine oturdu. Göktürk’ten ilk sinyal ise saat 19.39’da Norveç Trömso’dan alındı.

’Tarihi bir gün’

Dün Çin’de gerçekleştirilen fırlatma, Ankara ’da ODTÜ yerleşmesindeki TÜBİTAK Uzay’dan da takip edildi. Başbakan Erdoğan , törende yaptığı konuşmada, Türkiye için ‘tarihi bir an’ olduğunu belirterek, “Şu anda kendi uydusunu imal edebilen 25 ülkeden biri konumuna yükseliyoruz” dedi. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yüzde 80 yerlilik oranıyla üretilen Göktürk-2, 2.5 metre çözünürlüğe sahip. Tasarım ömrü 5 yıl olan uydu bu süre içinde yeryüzünde istenen noktaları tek kare ya da şerit olarak görüntüleyebilecek. Görüntüler, askeri alanda istihbarat; sivil alanlarda ise tarım, çevre ve doğal afet analizinde kullanılacak.