Uzayda yüzde 80 Türk malı

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), teknoloji transferiyle ürettiği BİLSAT uydusunun ardından, büyük oranda Türkiye'de yapılacak 'RASAT' uydusu için çalışmalara başladı.

ANKARA - Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), teknoloji transferiyle ürettiği BİLSAT uydusunun ardından, büyük oranda Türkiye'de yapılacak 'RASAT' uydusu için çalışmalara başladı. TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü (BİLTEN) Müdür vekili Uğur Leloğlu, RASAT'ın yüzde 80 yerli üretim olacağını belirterek şöyle konuştu:
"Üretim ODTÜ Kampüsü'ndeki BİLTEN laboratuvarlarında gerçekleştiriliyor. BİLSAT 12 metre ve 26 metre çözünürlükte dört bantlı kameralar taşıyor. RASAT ise daha yetenekli olacak. RASAT 5 ile 8 metre çözünürlükte görüntü toplayabilecek" dedi.
Satış da düşünülüyor
Yeni uydunun yurtdışından istenen modüllerinin gelmeye başladığını belirten Leloğlu, "Yerli modül üretimine de başlandı. Uydunun hızlı haberleşme sistemi, lityum pil modülü, gelişmiş kamera sistemi BİLTEN'de üretilecek. Modüller denendikten sonra isteyen ülkelere satabilecek" dedi.
RASAT uydusunun 5 ila 8 milyon dolara mal olacağı hesaplandı. Leloğlu, yeni uyduda çözünürlüğün yüksek olmasıyla BİLSAT uydusu aracılığıyla görülemeyen pek çok ayrıntının artık görülebileceğini anlattı: "Bu sayede uydudan elde edilecek görüntülerin kullanım alanı genişleyecek. Ayrıntılı görüntüler sayesinde afetlere müdahalede daha küçük ayrıntılar gözlenebilecek, kapanan yollar net şekilde görülebilecek. Tarımda tarla bazında çalışma yapılabilecek. Uyduda görüntü bantlarını artırmayı hedefliyoruz. Bu sayede daha fazla renkte veri toplanabilecek. RASAT'ın 100-150 kilogram ağırlığında olması planlandı. BİLSAT'a göre daha hızlı radyolink sisteminin yüklenmesiyle BİLSAT'tan 50 kat fazla veri elde edilecek. Riski azaltmak amacıyla kameralardan birisi yurtdışından satın alınacak. Kamera ihalesi sonrasında yapım çalışmaları hızlanacak. Proje bitmeden 2.5 metre çözünürlükte görüntü elde edecek teknolojiye sahip olacağız. Yerli üretim modüllerin uydu üzerinde çalıştırılmasıyla milli uzay teknolojisinin temelleri atılmış olacak. Bu tecrübeyle daha nitelikli uydu yapabilir duruma geleceğiz."