Uzaydan 3. köprü!

Uzaydan 3. köprü!
Uzaydan 3. köprü!
RASAT'ın çektiği görüntülerde yapımına başlanan üçüncü köprüye ilişkin detaylar yer aldı

Radikal.com.tr - TÜBİTAK'ın tasarlayıp, ürettiği RASAT uydusu, 3. köprü inşaatını görüntüledi. TÜBİTAK tarafından tasarlanıp üretilen RASAT uydusu, yörüngedeki ikinci yılını doldurdu. RASAT tarafından çekilen İstanbul ve Türkiye haritaları yayınlandı.

T 24'ün haberine göre RASAT’ın çektiği görüntülerde yapımına başlanan üçüncü köprüye ilişkin detaylar da yer aldı. Görüntülerde inşaatı süren köprünün ayaklarının görülmesi dikkat çekti. Köprü projesi kapsamında yapılacak çevre yolları da fotoğraflarda var.
Yavuz Sultan Selim adı verilen üçüncü köprünün temeli 29 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından atılmıştı. Poyrazköy ve Garipçe’de ayakları yer alacak köprünün güzargahında bazı değişiklikler yapılmıştı.

DENİZ DOLGULARI DA VAR

RASAT’ın fotoğraflarında Arnavutköy bölgesinde yapılması öngörülen yeni havaalanı alanı ile Yenikapı ve Maltepe’deki deniz dolgusu yapılan yerler de görüldü. RASAT uydusu, görev yaptığı süre boyunca dünya üzerinde toplam 3 milyon 856 bin kilometrekarelik (Türkiye’nin 5 katı kadar) bir alanın görüntüsünü çekti. 7,5 metre siyah beyaz, 15 metre de renkli görüntüleme yeteneğine sahip RASAT, dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor.
Yeryüzünden 700 kilometre yükseklikte bulunan 93 kilogramlık uydu, dünya çevresini 98 dakikada turluyor. 2011 yılında gönderilen RASAT’ın ardından 2012 yılında ise Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu olan GÖKTÜRK-2 uzay yolunu tutmuştu.


  http://www.radikal.com.tr/114695211469525

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çılgın Kanal ve Körfez Viyadükü. - Clear

  Yakında "Çılgın Kanal" tabir edilen Kanal İstanbul'un da,İzmir-İstanbul yoluna ait Körfez Viyadükü'nün de ve hatta İzmir içinde Bostanlı-inciraltı Körfez Viyadükü'nün de uzay görüntüsünü görmek dileğiyle...

  bravo - genco940

  köprünün ayaklarına giden yolarında ormanın içinden geçtiği ve ne hale geldiğide böylece yerdeki görüntülerine ilaveten, uzaydanda tesbit edilmiş oldu. Kesilen ağaçları diktiğiniz bölgeyide bir gösterseniz nasıl olur.

  Bodrum, çevre,Başbakan, F, Gül - gazetey

  Başbakan Bodruma gitti çevre aklına geldi. Bu kararı Mavi yolculukta uğranılan yerlerden olan ve Gül ekibi tarafından kapatılan ve sondaj çalışmaları devam eden bir koy nedeniyle almış olmasın. Ne diyordu men dukka dukka. Gül Erdoğan konusu nereye gidecek herkes merak ediyor.

  ... - noelon

  eminim akepe yetkilileri bununlar övünecektirler... uzaydan görünen doğa katliamı... on senede yaptığınız tek şey bu ülkenin topraklarını ve bu topraklarda yaşayan insanların her şeyini, canını, malını, havasını, suyunu, arazisini, eğitimini, iş gücünü, vergisini, sağlığını, oyunu, politik görüşünü, inançlarını, her şeyini sömürmek, sömürdüklerinizden elde ettiklerinizi ve dolayısı ile memleketi yandaşlara peşkeş çekmek ve bu peşkeşten nemalanarak iktidarınızı devam ettirmek olmuştr... bir parti ülkenin tüm varlığını sömürmüş ve sömürmeye dedevam etmektedir... yaptıkları bu katliamın, bu bilim dışı akılsızlığın uzaydan görünebiliyor olması akepe yetkilileri için sadece ve sadece utanç sebebidir...ve elbetteki anadolu halkları ve tüm dünya halkları için, insanlık için bir utanş abidesidir... akepeye de yakışan budur...!

  Türküyem'in büyüdüğünün resmidir bu! - huseyin366

  Artık uzaydan görünen eserleri dahi yapabiliyoruz.Gurur duymalıyız!