Uzaylı karıştırdı gitti!

Uşak'ın Eşme ilçesindeki köylülerin, uzaylıyı "Hey Dünyalı biz dostuz" deme fırsatı vermeden...
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Uşak'ın Eşme ilçesindeki köylülerin, uzaylıyı "Hey Dünyalı biz dostuz" deme fırsatı vermeden taşlamasının ardından UFO'lar, Türkiye'nin gündeminden düşmüyor. UFO'lar İzmir Aliağa, Adıyaman, Sivas, Gaziantep ve Adana'da gezerken, UFO araştırmacıları da birbirine girdi.
Aslında her şey, uzaylının robot resimlerini dağıtan Uşak Valiliği'nin, konuyu araştıracak yetkili bulamamasıyla başladı. Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan valilikten bilgi almak isteyince, hemen davet edildi. Böylece yıllardır dikkate alınmamaktan yakınan UFO araştırmacıları, ilk kez devletçe tanınmış olmanın ciddiyetiyle işe koyuldu.
Her UFO iddiasının ardından ekrana çıkan Haktan Akdoğan, UFO araştırmacılığı için insanın kendini geliştirmesinin yeterli olduğunu ifade ediyor. Akdoğan'ın UFO araştırmacılığı, 'Uzay Yolu' filmiyle başlamış. Güzel sanatlar öğrencisi olarak gittiği ABD'de uzaylılarla ilgilenmeye başlayan Akdoğan, "Bu konuda çok sayıda fotoğraf, kamera kaydı gibi kanıtlar gördüm. Konferanslara katılarak kendimi geliştirdim. Ancak Türkiye'de bir web sitesi kurarak kendisine UFO araştırmacısı diyenler var" diye konuştu.
Bu çekişmelerin olduğu bir ortamda tartışmalar da ilginçti. Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi, köylülerin gördüğünün UFO olduğunu öne sürerken, UFO ve Paranormal Olaylar Araştırma Organizasyonu (TUVPO), beyaz balon olduğunu söyledi. TUVPO kurucusu Erol Erkmen, beyaz balonun güneşe tutulduğunda köylülerin tarif ettiği gibi ortasında sarı, kenarlarında kırmızı ışık olan bir şekil ortaya çıkacağını söyledi. Haktan Akdoğan ise "Görgü tanıkları varlığın karın bölgesinden sarı bir ışığın yayıldığını ve bunun metalik gümüş rengindeki giysiye turuncu renkte bir yansıma yaptığını açıkça belirtmişlerdir. Oysa bir balonun aynı anda tepesinden ve altından kırmızı, önünden sarı ışıklar saçması imkânsızdır" yorumu yaptı.
Erkmen, balonun sıcak hava sirkülasyonuyla yükseldiğini öne sürerken Akdoğan, "Varlık yer çekimine rağmen manyetik etki yaratarak havada asılı kaldı" dedi.
Erkmen, robot resmi çizilen uzaylının gerekli teknolojiyi üretip dünyaya gelmesi için eli kolu olmadığını ve UFO raporlarına göre dünyayı ziyaret eden uzaylılar arasında bu tip varlık bulunmadığını belirtti.
Akdoğan ise "Bu, 'Robotik' varlıklar dediğimiz kolları olmayan ve mekanik şekilde hareket eden bir varlıktır" dedi ve Erkmen'i bilimsellikten uzak olmakla suçladı.
Uzay gözetim altında
Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çanakkale Astrofizik Araştırma Merkezi
Başkanı Prof. Dr. Osman Demircan ise kendilerini UFO araştırmacısı olarak tanıtan insanların, bu bilim dalında uzman olmadıklarını söyledi. Prof. Demircan, gökyüzünün binlerce farklı gözlemevi tarafından düzenli olarak gözlendiğini, ancak bugüne kadar uzaylıların gelip gittiğine dair herhangi bir kanıt elde edilemediğini belirtti.
UFO'lar, cinleri çarptı
Psikolog Doç. Dr. Armağan Samancı, insanların her zaman bilinmeyene karşı büyük ilgi duyduğunu ve bu konuda yaratılan efsanelere inanmaya eğilimli olduğunu belirtti. Bilinmezliğin her zaman efsanelere kaynak olduğunu belirten Samancı, şöyle konuştu: "Uşak'ta köylülerin uzaylı gördüğünü söylemesi, toplumun kültürel olarak ne kadar değiştiğini gözler önüne seriyor. Daha önceden insanlar cinler, periler görürdü. Çünkü anlatılan hikâyeler bu yöndeydi. Artık kitle iletişim araçlarının etkisiyle köylüler uzaylı, UFO gördüğünü öne sürüyor. Aslında bu değişim bile insanın gördüğü ile beyninde yorumladığının farklı olduğunu gösteriyor.. Uzay bilinmeyen bir sonsuzluk. Bilim adamları araştırıyor. Herkes kendi içinde küçük araştırmacı boyutu yaşıyor. Çıkarsama yaparak bir sonuç çıkarma eğilimine giriyorlar."