Üzerimize dağ düşecek korkusu

Yıllardır etraflarını çevreleyen ormanı tıraşlayarak yaşayan Durucak köylüleri, heyelan tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Köyde iki ev acilen boşaltılırken, köylünün ayağını bastığı topraklar çatlayıp ayrılmaya başladı.

MUŞ - Yıllardır etraflarını çevreleyen ormanı tıraşlayarak yaşayan Durucak köylüleri, heyelan tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Köyde iki ev acilen boşaltılırken, köylünün ayağını bastığı topraklar çatlayıp ayrılmaya başladı. Evlerdeki derin çatlaklar endişe yaratıyor.
Muş'un Korkut ilçesine bağlı Durucak, kent merkezine 65 kilometre uzaklıkta küçük bir köy. Köy muhtarı Rıfat Erol "Asırlar önce Kosor Dağları ormanla kaplıydı" dedi, "Kışlık odun için katlettiğimiz orman şimdi bizden intikam alıyor. Kosor Dağı yavaş yavaş üzerimize geliyor. Bir gece tüm köy halkı toprağın altında kalacak diye çok korkuyoruz. Evlerde büyük çatlaklar var. Bayındırlık ve İskân İl Müdürlüğü'nden gelen uzmanların yaptığı inceleme sonucu iki ev boşaltıldı. Böyle giderse diğer evleri de tek tek boşaltacağız."
'Kökünden kesmişler'
İl Bayındırlık Müdürü Ayhan Uçak da "Durucak Köyü'nün çevresindeki ormanlık alanda bulunan ağaçların kökünden sökülmesi üzerine köyde heyelan tehlikesi yaşandı. Bölgede incelemeler yapıldı, tedbirler alındı" dedi.
Durucak köylülerinden Azdin Erol pişman: "Ormanları biz yok ettik, şimdi cezasını çekiyoruz. Yakacak uğruna uçsuz bucaksız ormanlardaki ağaçları kestik. Biz bindiğimiz dalı kestik."
Komşusu Naif Erol da aynı görüşte: "Yıllar boyunca ağaçlar bilinçsizce kesildi. Ağaçları yok ettik sonra önce dağlar kaymaya, daha sonra heyelan köyün tamamını tehdit etmeye başladı. Şimdi tek çaremiz köyü terk etmek."
Depremden sonra heyelan
Heyelan Türkiye'de depremden sonra en çok can ve mal kaybına yol açan doğal afet. Heyelan en fazla, Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneybatısı ve orta kesimleri, Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda görülüyor.
İllere göre dağılıma bakıldığında da Trabzon, Kastamonu ve Zonguldak heyelandan en fazla zarar gören iller arasında yer alıyor.
(Radikal, dha, aa)