Uzmanlar Ataş'ı uyarmış

Mersin'deki mimar ve mühendis odaları temsilcilerinden oluşan İl Koordinasyon Kurulu'nun (İKK), Ataş Rafinerisi'nde yangın çıkabileceği konusunda yaklaşık bir ay önce yetkililere uyarıda bulunduğu ortaya çıktı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Mersin'deki mimar ve mühendis odaları temsilcilerinden oluşan İl Koordinasyon Kurulu'nun (İKK), Ataş Rafinerisi'nde yangın çıkabileceği konusunda yaklaşık bir ay önce yetkililere uyarıda bulunduğu ortaya çıktı.
Türkiye Mühendis Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Mersin İKK üyesi Hüdaverdi Arslan, Hasan Hazar, Ali Karan, Orhan Sezeroğlu, Tarık Gediz ve Ali Karpuzlu 25 Haziran'da Ataş Rafinerisi'nin bulunduğu Mersin'in Karaduvar Mahallesi'nde incelemeler yaparak rapor hazırladı.
İKK Temsilcisi Zehra Korkmaz, raporu Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Çevre ve Enerji bakanlıkları başta olmak üzere tüm ilgili yerlere göndererek, yetkililerin dikkatini çektiklerini söyledi.
'Bölge tehdit altında'
ATAŞ'ın faaliyet gösterdiği Karaduvar Mahallesi'nde ciddi çevre kirliliği, patlama veya yangın riski bulunduğu ifade edilen raporda, "Bölgede yaşayan insanlar dahil tüm canlılar büyük tehdit altında" denildi. Petrol iletim hatlarının yerleşim birimlerinin içerisinden geçtiğine dikkat çekilen raporda, bölgedeki tank çiftlikleri ile petrol boruları ve aksamlarının standarda uygun hale getirilmesi istendi.
Kaçak ve olabilecek kazalara karşı denizde bulunan deniz hatları ile ilgili dubaların gruplandırılarak, etrafının yüzer yağ tutucu bariyerlerle çevrilmesi önerilen raporda, tesislerin, karaya/denize yağ dökülmesiyle mücadele ekipleri kurması gerektiği ifade edildi. Raporda, tanker güzergâhlarında yanıcı, parlayıcı faaliyetlerde bulunan kaynakçı, egzozcu gibi işyerlerinde gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanması ve denetimlerin artırılması önerildi.
'Önlem alınacaktı'
Mersin İKK Temsilcisi Zehra Korkmaz, raporun hemen ardından Mersin Valisi Atilla Osman Çelebioğlu'nun 7 Temmuz'da İKK temsilcilerinin yanı sıra belediye başkanları ve ilgili kuruluşların temsilcileriyle toplantı yaparak, görevlendirmelerde bulunduğunu söyledi. Ancak henüz önlemler
alınamadan yangın çıktığını ifade eden Korkmaz, yangının, güvenlik işini sıkı tutan ATAŞ'ta çıkmasının şans olduğunu belirtti.