Uzmanlar hemfikir: 500 yıldır uyuyan DAF uyanıyor

Adıyaman'daki depremin Doğu Anadolu Fayı (DAF) üzerinde meydana geldiğini belirten uzmanlar, fay sisteminin hareketlendiğini ve bunun bir 'uyarı' depremi olabileceğini söyledi.

İSTANBUL - Adıyaman'daki depremin Doğu Anadolu Fayı (DAF) üzerinde meydana geldiğini belirten uzmanlar, fay sisteminin hareketlendiğini ve bunun bir 'uyarı' depremi olabileceğini söyledi. Finike ilçesindeki depremin ise 'normal' olduğu belirtildi.
Türkiye Ulusal Deprem Gözlem Ağı Yürütücüsü Yıldız İravul ve Deprem
Araştırma Dairesi Sismoloji Şube Müdürü Dr. Ramazan Demirtaş: Çelikhan-Türkoğlu fay parçasında en son depremden bu yana 491 yıl geçmiştir. Gerek 1 Mayıs 2003 Bingöl ve 13 Temmuz 2003 Doğanyol depremleri, gerekse bu deprem son 200-500 yıldır suskun olan DAF'ın etkin bir döneme girdiğini ve Çelikhan-Türkoğlu ile Palu-Sincik fay parçalarının çok büyük deprem riski taşıdığını göstermekte.
Jeofizik Mühendisleri
Odası İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Oğuz Gündoğdu: Adıyaman'daki deprem DAF üzerinde ve gelecekteki olası depremin uyarısı. Çok ciddi önlemler alınması gerekir. 'Hastaneleri, okulları ve binaları koruyun, teknik boyutta güçlendirin' demektir. Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve özellikle
Bingöl'ün aşağı bölümleri kontrol edilmeli. Doğu'daki çalışmalar yetersiz. Antalya'daki deprem ise olağan. Bu depremlerin Fas'taki depremle ilgisi yok.
İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Dekanı Naci Görür: Değerlendirmesi tamamlanmadığı için faylanmanın karakteri hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değil. DAF uzun bir dönemden beri büyük depremler bakımından bazı bölgelerde suskun. Bu fay boyunca yer alan yerleşim alanları her an büyük bir depreme gebedir. Özellikle Elazığ-Karlıova arası daha hassas. Bu hat üzerinde bulunan yapılar çoğunlukla depreme dayanıklı değil.
Jeofizik Kurumu Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan: Finike'de olan depremde tamamen dalma-batma kuşağı var. Orada beklenen deprem büyüklüğü 7.0 dolayındadır. Ama 4.9 büyüklüğündeki deprem öncüsü demek yanlıştır. Ama orada bir gerilim mevcuttur tabiiki orasının sakin olmadığını gösterir.