Uzmanlar ses kayıtlarını analiz etti

Uzmanlar ses kayıtlarını analiz etti
Uzmanlar ses kayıtlarını analiz etti
Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında 17 Aralık'ta geçtiği iddia edilen ses kayıtları gündeme bomba gibi düşerken, uzmanlar kayıtların montaj olup olmadığını değerlendirdi.

Radikal.com.tr - Bir dönem Mesam başkanlığı da yapan müzisyen ve ses mühendisi Attila Özdemiroğlu, dün akşam saatlerinde internette ve sosyal paylaşım sitelerinde hızla yayılan  Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın ses kayıtları için twitter hesabından bir açıklama yaparak kaydın montaj olmadığını söyledi. Kayıtlar ile ilgili bir açıklama da ses mühendisi Erdem Helvacıoğlu’ndan geldi: “Tekrar dinledim dostlar, bu kayıt kesinlikle doğru gözüküyor. PHD’li bir ses mühendisi olarak bana güvenebilirsiniz"

Başbakanlık'tan flaş ses kaydı açıklaması


Özdemiroğlu ise, twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu: Farklı kaynaklardan montajlanmış konuşma sesi çok kolay anlaşılır. İçinde bulunulan ortam ve çevre sesi değişir. Kayıtları tekrar analiz ettim. Aramalar arasındaki montaj dışında hiçbir ek yok. Arka plan seslerden anlarsınız. İlk kayıtta telefon hatlarında sıkça olan diğer konuşmaların karışması bariz. 2.arama oldukça temiz bir hattan yapılmış.

Kılıçdaroğlu, grup toplantısında ne dinletti?
 

SES MÜHENDİSİNDEN ‘KASET’ DEĞERLENDİRMESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları ile ilgili bir açıklama da ses mühendisi Erdem Helvacıoğlu’ndan geldi.

Helvacıoğlu, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yaptığı bir yorumda şu ifadeleri kullandı:

“Tekrar dinledim dostlar, bu kayıt kesinlikle doğru gözüküyor. PHD’li bir ses mühendisi olarak bana güvenebilirsiniz. Paniğin sebebi şimdi ortaya çıktı. Yarın çok karışacak. Dolar ve Euro borcu olanlara iyi şanslar.”


  http://www.radikal.com.tr/1178411117841127

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SES KAYITLARI MONTAJ DEĞİL - user398269

  RTE - Bilal telefon görüşmesi yayınlanalı 35 gün olmuş. Bu arada başka Tape ler de yayınlandı. Bu kayıt ABD de adli analiz yapmaya yetkili (forensic) iki kurumca analiz ve raporlandı. Sonuç ilk gün söylediğim gibi kuşkuya yer bırakmayacak şekilde iddia edilenin aksine MONTAJ YOK. Herhangi bir ek veya ilaveye rastlanmadı şeklinde. Bilimi bunun için seviyorum. Kuşkuculuk hep var ama palavraya yer yok.

  Sayın Başbakanım, - Ali Fakı

  Şu Rüşvet saymadığınız, ihalelerden aldığınız "komisyonları" bir Torba Yasanın içine atınız ve aldığınız fetvalara paralel olarak kanuni olmasını da sağlayınız; çoğunluk sizde ve sayın Cumhurbaşkanımız da Tak diye onay damgasını vuruyor. Bunları yaptıktan sonra, bu Rüşvet olmayan paraları evlerinizde, kasalarınızda, gizli gizli, vatandaştan kaçırır gibi saklamanıza da gerek kalmayacaktır. Bankaya yatırır ve vergilerini de (yüzlerce milyon dolar olabilir) tıkır tıkır öderseniz hiiç sorun kalmaz; sen sağ biz selamet! Çünkü bu ödenmeyen vergilerden dolayı milletin parasına el koymuş durumuna düşme durumunuz var; sevgili Başbakanım!

  Abesle İştigal... - Ali Fakı

  Geçenlerde sayın Başbakanımız rüşvetin tarifini yaptı: "para devletin kasasından çıkmıyorsa rüşvet veya yolsuzluk değildir"! Bu tarife göre, iktidar tarafından verilen milyarlarca dolarlık ihaleler karşılığında alınan yüzlerce milyon dolarlık "komisyonlar" rüşvet değildir, çünkü bu paralar devlet kasasından değil ihale kazandırılan müteahitin cebinden çıkmıştır ve Başbakanımızın (ve diğer Bakanların) evinde bulunan özel kasalarına girmiştir. Başbakanımızın küçük bir kusuru, 17 Aralık "darbe" operasyonlarının başlaması üzerine panikleyip, kendi evine de baskın yapılacağını sanıp, oğluna telofonla evdeki milyonları "sıfırlama" talimatı vermesidir. Buna hiç gerek yoktu, ziar Rüşvet yoktu, yolsuzluk yoktu, bununla ilgili olarak bir Yüksek ulemadan fetva bile alınmıştı ve bu milyonlar Helal paraydı ve bu parayı, İstanbul Belediye Başkanı olduğu 1994'den beri ve Başbakan olduğu 2003'den beri, seçim meydanlarında, yaz kış demeden, alın teri dökerek, sağlığını hiçe sayarak, gece gündüz "çalışarak" ve iktidara gelerek kazanmıştı ve hakkıydı; hem kendisi kazanıyor hem de müteahitlerine kazandırıyordu. Başbakanımız sık sık, "Kazan Kazan" felsefesini uyguladığını söylemiyor muydu? Telefon konuşmasını ben de dinledim. Bu konuda uzman filan değilim ve gerek de yok! Bu konuşmaların Başbakana ve oğluna ait olduğu hakkında zerre kadar şüphem yok! Ve, Başbakanımızın söylediği gibi: Rüşvet de yok, Yolsuzluk da yok, Sorun da YOK!

  tepinmeden ders - micana

  kabataş görüntüleri üzerinde tepindiniz baykalın kaseti üzerinde tepindiniz, mhpnin kasetleri üzerinde tepindiniz sıra size gelince pervaneleştiniz. müsadenizle artık izin verinde kasetleriniz çıktığında velev ki montaj olsalarda yanınızda kimse olmasın.bizi çekemiyorlar masalıyla son bir senedir başınıza gelen herşeye sevinecek öyle bir kitle yarattınız ki artık gölgelere karşı savaştığınızı bilin.biraz da ders çıkarın ilkeli ve dürüst olun ve bu işte mağdur da olsanız mağdur edilende olsanız sorumlulu olduğunuzu da unutmayın.

  Iyi ya iste.. - egekara

  Iyi ya iste neyin akilini veriyorsun?,sen yedin diye biz de mi yiyecegiz,Ses uzmani mi olurmus diyip ses uzmanligi yapiyorsun,ses uzmani denilen kisi bilirmis dinlemis tekrar bir daha dinlemis montajmis, Bravo iyi bitti yani oyle mi? dagilalim mi? Tubitak orada duruyor devletin kurumu biraz akil yahu !!,su yaptigin yorumu yukaridan asagi bir daha okudun mu,? iyi simdi git aynaya bak..

  ben de mühendisim! - Dedemkorkut

  Ben de tekrar dinledim dostlar. Kayıtlar uydurma ve montaj! Ses uzmanı Hüseyin! Yahu böyle bir uzmanlık ve uzman görüşü olur mu? Uzman denilen kişi bilimsel ve teknik tetkik yapabilen kişidir. Sesi gerekli aygıtlarla analiz eder, ölçer biçer, kararını sonra verir. Bu yapılana ses mühendisliği değil, taraftarlık ve yönlendirme mühendisliği denir.

  Hirsizlik - egekara

  Eger bu kayitlar uydurma olsaydi gecenin bir yarisi MIT mustesarini yanina cagirmazdi ,niye cagirdi biliyormusunuz ,kendi sesini duydugunda dumur oldu ,mustesara da sordu "Beni kriptolu hatta nasil dinlediler?" diye, tamamen inkar edecekti ama yine dayanamadi cok konustu ve grup toplantisinda bu soylememesi gereken seyi bagira bagira soyledi eminim cok pisman oldu ,cunki kendi kendisini ele verdi ,konusmalar onun konusmasi fisir fisir konusmasinin sebebide evde "bocek" vardir diye,ayrica bugunki grup toplantisinda "istiklal savasini canimiz pahasina verecegiz" diyerek bence acikca kan dokmeden gitmem dedi,milleti sagir mi saniyor acaba?