Uzmanlar: Tehlike büyük

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi, 5.9 büyüklüğühde deprem meydana gelen Karlıova'nın Türkiye'nin en aktif bölgelerinden Kuzey Anadolu ile Doğu Anadolu fay zonunun kesim noktasında yer aldığını belirterek, bölgedeki tehlikenin devam ettiğini açıkladı.

İSTANBUL - Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi, 5.9 büyüklüğühde deprem meydana gelen Karlıova'nın Türkiye'nin en aktif bölgelerinden Kuzey Anadolu ile Doğu Anadolu fay zonunun kesim noktasında yer aldığını belirterek, bölgedeki tehlikenin devam ettiğini açıkladı. Son iki depremle ilgili olarak uzmanların yaptıkları değerlendirmeler ise şöyle:
Türkiye Jeofizik Kurumu Başkanı: 5.9'luk bu ana depremle 5.7'nin öncü olduğu görülüyor. Son 200 yıla baktığımızda bu bölgede en büyük deprem 19. yüzyılda 7 büyüklüğünde. Türkiye'nin hiçbir yerinde deprem olmasa burada olur. Türkiye'nin en oynak yeri burası. Fay hatlarının kavşak noktası. Artçı depremler altı ay sürer. Bu bölgenin 150 kilometre doğusu ve batısı yıkıcı bir depreme gebe.
İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Bölgede depremlerin ne öncüsü ne artçısı belli değil. Birbirine girmiş durumda. Depremin devamı konusunda bir şey söylemek mümkün değil. Bir şey olmaz demek de doğru değil. İlerleyen zamanda yıkıcı bir deprem olabilir. Tehlike sürüyor.
Deprem Ulusal Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İlyas Yılmazer: Güney Asya depremi ile birlikte Türkiye'ye giren depremler devam edecek. Karlıova, Türkiye'deki iki önemli fayın kesiştiği noktadadır. Karlıova depremi tetikleme görevi yapmıştır. Bu faylar üzerinde uzun yıllardır kırılmayan 15 önemli bölge var. Enerji birikimi çok yüksek. Yüksekova, Hakkâri, Yedisu, Adıyaman, Gölbaşı Pazarcık, Kahramanmaraş kırılmaya hazır potansiyel yerlerdir. Van'ın Özalp ve Saray ilçeleri ile Marmara Bölgesi'nde Yeniçağ, Çayırlı'yı Karlıova tetikliyor. Başta İstanbul olmak üzere bu noktalarda eneji birikimi artıyor. Bu bölgeler artık son bir vuruş bekliyor. Bundan dolayı en az 7 ve bunun üzerinde depremler bekliyoruz. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7409077409070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.