Uzmanlar uyardı: 7'lik deprem çok yakınUzmanlar uyardı: 7'lik deprem çok yakın


Uzmanlar uyardı: 7'lik deprem çok yakın
Uzmanlar İstanbul depremi konusunda ürküten bir senaryo çizdi. İstanbul kıyılarına 8 km açıktaki Adalar fayında 250 yıllık enerji biriktiği, her an kırılma yaşanabileceği ifade ediliyor. Uzmanlar. Kuzey Anadolu Fayı'nın Adalar kolunda 7'lik depreme hazırlıklı olunması gerektiğini söylerken, 100 yıldır sessiz olan Tekirdağ-Şarköy-Çanakkale hattındaki fayın da 6'lık deprem için alarm verdiğini ifade ettiler.

RADİKAL - Boğaziçi, İTÜ ve Yıldız Teknik’ten bilim adamları Marmara Denizi’ndeki fayların son durumunu inceledi. En tehlikeli ve gerilen fayın İstanbul ’a 8 kilometre açıktaki Adalar kolu olduğu ortaya çıktı.

Vatan'dan İlker Akgüngör'ün haberine göre, Marmara depreminin ne zaman yaşanacağı belli değil ama araştırmalar yeri ve büyüklüğü hakkında net bilgiler veriyor. Bilim adamlarının 20 yıllık fay ölçümlerine göre en yıkıcı deprem İstanbul’un 8 kilometre açığındaki Adalar kolu üzerinde ve en az 7 büyüklüğünde olacak. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden Prof. Dr. Semih Ergintav, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden Doç. Dr. Ziyadin Çakır ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden Doç. Dr. Uğur Doğan’ın yaptığı araştırma, İstanbulluları bekleyen tehlikeyi gözler önüne serdi.

'ADALAR'DA EN AZ 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLUR"

Üç uzmanın yaklaşık 25 yıldır izlediği 100’ün üstünde istasyonun bulunduğu MAGNET (Marmara Bölgesi Sürekli GPS Gözlem Ağı) sayesinde faylar üzerindeki gerilmeler doğrudan gözlendi. Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara Denizi içinde kalan her bir fayı kol boyunca analiz edildi. Bulgular en sıcak noktanın İstanbul kıyılarından 8 km. açıktaki Adalar kolu olduğunu gösterdi. Son depremin 250 yıl önce (1776’da 7 büyüklüğünde) yaşandığı fayda yıllık 10-15 mm. dolayında deformasyon biriktiği tespit edildi. Yaklaşık 3 metrelik deformasyon birikiminin, büyüklüğü 7 veya üzeri şiddette bir depreme neden olmasının kaçınılmaz olduğu belirtildi. Uzmanlar şanslıysak biriken bu gerilmenin birden fazla depremle ortadan kalkmasının mümkün olduğunu söyledi.

BİR İYİ BİR KÖTÜ HABER

Araştırmayı yapan ekipten Prof. Dr. Semih Ergintav, şöyle konuştu, “En tehlikeli nokta Çınarcık’ın İzmit Körfezi ile başlayan tarafıyla çukurluğun bittiği Küçükçekmece açıkları arasında sonlanan yer. Çınarcık Çukurluğu tek bir fay özelliği de gösterebilir ya da bir çok küçük fay da kırılabilir. İstanbul’a bir iyi bir de kötü haberimiz var diyoruz. Normalde bin yıl hiç deprem olmadığı için her an kırılabilir denen Çınarcık Çukurluğu sonrasındaki yerin (Orta Marmara Fayı) gerilme artışı göstermeme olasılığı var. Bu iyi haber. Ancak Çınarcık Çukurluğu, İstanbul’a daha yakın. Bu da kötü haber. Çınarlık Çukurluğu’ndan geçen birden fazla fayın üzerinde gerilme artışı var. 8 km. uzaklıkta bir fay, İstanbul’da binaları, kötü bölgeleri çok fazla etkiler.”
Prof. Dr. Şener Üşümezsoy (İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği): ”Marmara Denizi’yle ilgili tüm yayınlar çürümüştür. 1999’dan sonra 180 km’lik fay bir seferde kırılacak 7.8-8.1’lik deprem olacak dendi. Yeşilköy’den Gaziköy’e kadar olan 10 km’lik fay kırılabilir, 7.5 şiddetinde deprem olacak tezleri de çürüdü. Yaklaşık 50 km. uzunluğundaki Çınarcık Çukurluğu’ndaki büyük deprem 1894’te 7.4 büyüklüğünde oldu ve stresini boşalttı. Yeni bir deprem için en az 250 yıl gerekir. Ama aynı kırılma Körfez’de 6 metrelik atım yaptı. Onun için bu fayda hiç bir stres yok. 1912’de kırılan diğer fay (Tekirdağ-Ganos fayı) yeniden kırılma için çok uzun süre bekleyecektir. Orta sırtta Arminjo’nun 50 km. dediği, bence yaklaşık 30 km.’lik fay da 6.5’tan yukarı deprem yapmaz.”

TEKİRDAĞ VE BATISI DA ALARM VERİYOR

Araştırmadaki bir diğer tehlikeli bölge ise yıllık 20 mm. yamulma birikimi olan ve yaklaşık 100 yıldır önemli bir depremin yaşanmadığı Tekirdağ ve batısındaki Şarköy’den Çanakkale’ye doğru uzanan Ganos bölgesi oldu. Bölgedeki birikimin 2 metrelik bir atıma neden olabilecek 7 şiddetinin üzerinde büyüklükte bir depremi üretebilecek potansiyelde olduğu tespit edildi.

Adalar’ın batısından Tekirdağ’a kadar uzanan ve deprem tehlikesi en yüksek olarak tanımlanan bölgede sürpriz bir şekilde anlamlı bir deformasyon birikimine rastlanmadı. Ancak sismolojik çalışmalar bu kısımda baskın olan davranışın krip hareketi (hareket ettiği için enerji boşaltan fay) olduğu ve bu bölgenin Marmara’da en az deprem tehlikesi içeren bölge olduğu görüldü.

İstanbul kıyılarına 8 km açıktaki Adalar fayında 250 yıllık enerji birikti, her an kırılma yaşanabilir Alarm Boğaziçi, İTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden bilim adamları Marmara Denizi'ndeki fayları inceledi. Kuzey Anadolu Fayı'nm Adalar kolunda 7'lik depreme hazırlıklı olunması istendi. 100 yıldır sessiz olan Tekirdağ-Şarköy-Çanakkale hattındaki fay da 6'lık deprem için alarm veriyor


  http://www.radikal.com.tr/128155312815536

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hani Istanbul'da deprem olmayacakti? - user877307

  Birkac gun onceki "rahatlatan" (!) haberinizde depremin Istanbul'da degil Tekirdag'da olacagini iddia etmistiniz, ve kaynak olarak ITU Maden Fakultesi'nden Doç. Dr. Ziyadin Çakır'i kaynak olarak gostermistiniz. Bu haberde ise Bogazici, ITU, ve Yildiz'dan bilim adamlarinin en tehlikeli hattin Adalar'da oldugunu soyluyorsunuz. Hangisi dogru karar verin, ya da uzmanlar hemfikir degilse bunu belirtin. Onceki haber: http://www.radikal.com.tr/turkiye/istanbulu_rahatlatan_aciklama_asil_tehlike_istanbul_degil-1280696?utm_source=sm_fb&utm_medium=free

  ama yani - user397820

  daha 2 gun once ayni haberi "uzmanlardan rahatlatan aciklama" olarak vermistiniz, noldu kafalar karismis?

  UYUMA HALKIM - bizeke

  Beklenen Marmara depremiyla Adlandırılan İstanbul depremi ülkenin bir çok yönden sonu olacak. Yüzbinlerce insan ölecek. Bir o kadar da sakat insan oluşacak. Hayatta kalanlar bile ''keşki biz de ölseydik nu faciayı yaşamasaydık ''diyecekler.Marmara bölgesinde çok kuvvetli bir deprem olacağını deprem uzmanlarınca bilimsel verilere dayanılarak ısrarla söyleniyor.Özellikle İstanbul Türkiye'nin kalbi. Burada kesin olarak olacağı uzmanlarca söylenen deprem konusunda siyaset kurumundan hehangi bir önlem alındığını , bundan bahsedildiğini,hatta siyasi parti proğramlarına ve söylemlerinde bu tehlikeden bahsettığini duydunuz mu? medyada hatta vatandaşta bu konuda bir duyarlılık var mı?cevabın hayır olduğunu söylediğinizi zannediyorum. Olması muhakkak bir deprimin beklentisi küçük bir Avrupa kentinde olsaydı nasıl önlemler alınır ,halk bilinçlendirilir ,maddi ve insan sağlığı nasıl ön plana alınırdı.Ne yazık ki ülkemiz yüzyıllara dayalı bir olumsuz düşünce ve anlayışların bizim yaşam davranışlarından buğüne gelindi. Yönetim umursamaz , halk bilinçsiz , kaderci anlayış denilen boşvercilik bizim ana düşüncemiz durumuna gelmiş, içinde bulunduğumuz hayat şartları da bunu beslemiş.Bu manzaranın değişeceğini kimse de beklemesin. Gelecek facianın sorumlusu da biz olacağız.

  Hangi yaklaşım Doğru??? - user556959

  Prof.Dr. Naci Görür'ün Marmara Denizi'ne Denizaltı ile dalarak yaptığı araştırmadan sonra kaleme aldığı ''Faya seyahat'' isimli kitabı okumuştum. Bu Kitapta Sn Görür 1912 depreminde enerjisini boşalttığı için Tekirdağ ve Şarköy taraflarında büyük deprem ihtimalinin az olduğunu, buna karşın Marmara Ereğlisi'nin doğusunda kalan fayın Çınarcık çukurluğuna kadar büyük tehlike oluşturduğunu yazmıştı. Şimdi burada bu görüşün aksine bir görüş görüyoruz. Evet Jeoloji okumadım ve deprem bilgimiz internet kaynaklı, ancak okuduğum makalelerden Sn Görür'ün ulaştığı sonucun daha doğru olduğunu düşünüyorum. Zira bilhassa fayı da çıplak gözle gözlemledi. Ayrıca Prof. Dr. Cenk Yaltırak ve arkadaşlarının 2003 yılında tarihsel depremlerle ilgili yazdıkları ''Marmara Denizinde tarihsel depremler ve kırılma olasılıkları'' isimli makale istatistiksel verileri çok yerinde konumlandırmış. Bu makalede de asıl tehlikenin yine Doğu Marmara'da olduğu ortaya çıkıyor. Aslında İstanbul'un rahatlamaması lazım ve hızla depreme karşı bina stokunu yenilemesi, gerekir. 1509 dan sonra olan depremlerin hiçbiri o deprem kadar büyük değil ve 1509 dan bugüne kadar da 506 yıl geçmiş durumda. Yani Marmara için durum hiç de iç açıcı değil ve deprem aniden hiç umulmadık anda oluveriyor. Evinizin sağlam olması da can güvenliği açısından kesin çözüm değil. Deprem anında çürük bir binada olabilirsiniz.Bir de Marmara'da olacak deprem 10 km derinlikte ve İstanbul'a 10-15 km uzaklıkta olacak. Bu durum riski daha da artırıyor. Hızla tedbirleri almalıyız sonrasında ise Allah'a tevekkül etmeliyiz.

  Deprem uzmanlarından rahatlatan açıklama: Asıl tehlike İstanbul değil - user539091

  26 Ocak günü verdiğiniz haber başlığını hatırladınız mı? (Gerçi uzmanlar dediğiniz sadece bir kişinin açıklamasıydı). 2 gün sonra ise bu haberi veriyorsunuz. Bu sadece zaten karışık olan kafaları daha çok karıştırmaktır.

  Aman ha,Sakın ha. - Clear

  Eski binalara yani size göre tarihi eserlere (!) dokunmayın, dokuyu ve ekolojiyi bozmayın, yeni binalar da ne demek? İSTEMEZÜÜÜK ! Sonra AVM yapılır ha! Gerçi hem bağırır, hem AVM lerden dışarı çıkmayız ama olsun varsın, bizim huyumuz bu.Ha, o eski tarihi (!) Binaların depremde yıkılınca altında kalıp ölenlere ne mi olacak? Takmayın kafanıza tokadan başka bir şey canııım, demokraside çareler tükenmez, her şeyin bir kolayı var.Her sene, yıl dönümlerinde anma töreni düzenleriz, olur biteeeer. Üstelik şovu da güzel olur. Aslanım"KONUŞAN TÜRKİYE!", ne zaman "don't talk, just do it" olacak bakalım. Ha bu arada,Avrupaperestlikle sakın Avrupa'yı yine örnek göstermeye kalkmayın. Artık biraz ezberi bırakıp, sıfır kilometre olan o kıymetli (!) Kafanızı kullanın ve kendinize şu soruyu sorun "Avrupa'da ne zamandan beri büyük bir deprem Oldu? ".