Uzmanların 'üs'sü şaştı

Orta Anadolu'da dün meydana gelen orta ölçekli depremin yeri tartışma yarattı.

ANKARA/İSTANBUL - Orta Anadolu'da dün meydana gelen orta ölçekli depremin yeri tartışma yarattı. Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin Kırıkkale Keskin olarak açıkladığı saat 12.14'te meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremin merkez üssünü Kırşehir Akpınar olarak duyurdu.
Kandilli Rasathanesi'nin depremin merkez üssünün Keskin olduğunu açıklamasının ardından, Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nce yayımlanan duyuruda ise aynı depremin merkez üssü Akpınar olarak yer aldı. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğündeki 'Süreye Bağlı Büyüklük/MD' cinsinden 4.4, Afet İşleri Genel Müdürlüğü ise 'Yerel-Lokal Büyüklük/ML' cinsinden 4.3 olarak duyurdu. Kandilli Rasathanesi'nde derinlik 5 kilometre, Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nde ise 8.8 kilometre olarak belirtildi.
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü Sismoloji Şubesi Müdürü Yıldız İrabul, iki kurum tarafından açıklanan verilerin esasında birbirine çok yakın olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Bu tür küçük farklar olabilir çünkü farklı network'ler kullanılıyor. Haritada yerlerine koyarsanız, iki merkez üssün birbirine ne kadar yakın olduğunu görürsünüz. Biz, coğrafik olarak depremin merkez üssünü Akpınar olduğunu belirledik. Rasathane ise sanırım fayın ismini kullanmayı uygun görmüş."
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise depremin 39.65 kuzey enlemi ve 33.94 doğu boylamında gerçekleştiğini, bunun da yer olarak Keskin'in 27 kilometre doğusuna düştü-ğünü belirterek, depremin yeri hakkında hata yapmalarının mümkün olmadığını söyledi.
40 kilometre fark
Depremin olduğu bölgenin çevresinde, diğer istasyonları elediklerinde, çok güvenilir 33 istasyonları bulunduğunu vurgulayan Kalafat, şöyle konuştu: "Burada Keskin merkezde olmak üzere 480 km.'lik bir dairede 33 istasyon var. Bu nedenle çok iyi kayıtlarımız var. Depremin gerçekleştiği yerin uzaklığındaki hata ise en fazla artı-eksi 1.1 kilometre
olabilir. 40 kilometrelik fark olması mümkün değil."