Üzmez davasında beklenen rapor

Üzmez davasında beklenen rapor
Üzmez davasında beklenen rapor
Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde, geçen yıl Nisan ayında, Vakit Gazetesi yazarı 77 yaşındaki Hüseyin Üzmez tarafından cinsel istismara uğradığı öne sürülen ve geçen 3 Haziran, 3'üncü kez gittiği İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'nda muayene edilen B.Ç. için hazırlanan rapor mahkemeye ulaştı. B.Ç.'yi muayene eden 37 hekimden 24'ü küçük kızın ruh sağlığının cinsel istismar nedeniyle bozulduğunu belirtirken, 13 hekim ise bu görüşe muhalefet şerhi koydu.B.Ç.'nin ruhsal durumunun bozulduğunu kabul eden 13 uzman, buna çocuğun yaşadığı amca dayağı, yurtta kalma, anne ve baba özlemi ve medyanın yakın ilgisi gibi konuların da neden olabileceğini gerekçe gösterdi.
‘Küçük yaşta kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak’ suçlamasıyla 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Hüseyin Üzmez'in mağdur ettiği öne sürülen ve artık 15 yaşında olan B.Ç.'ye, İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'nda 40 gün önce yapılan muayenelerden sonra hazırlanan ve 10 sayfadan oluşan rapor, yargılamanın yapıldığı Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı.
İstanbul Adli Tıp Kurulu 6'ncı İhtisas Dairesi'nce ‘ruh sağlığı yerindedir’ diye verilen ilk raporun mahkemece ‘yok’ kabul edilmesinin ardından, 16 Nisan ve 3 Haziran'da İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'na 2 kez çağırılıp muayene edilen B.Ç. için hazırlanan rapor yargılamanın yapıldığı mahkemeye geçen perşembe günü ulaştı. Aralarında psikiyatristlerin de bulunduğu 37 hekim tarafından teker teker muayene edilen B.Ç.'ye 24 hekim ‘yaşadığı cinsel istismar nedeniyle ruh sağlığı bozulmuştur’ derken, 13 hekim ise ‘ruh sağlığı bozulmuştur, ancak buna farklı gerekçeler yol açmış olabilir’ gerekçesiyle muhalefet şerhi koydu.

‘İNTİHAR EDECEKTİM ADLİ TIPA GELECEĞİMİ ÖĞRENİNCE VAZGEÇTİM’
B.Ç.'nin İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'nda yapılan muayenesinde kendisine yöneltilen sorulara açık ve net cevaplar verdiği öğrenildi. Bir soru üzerine okula gitmek istemediğini, geleceği ile ilgili kötü düşüncelerinin bulunmadığını, kuaförlük yapmak istediğini belirten B.Ç., yurda geldiğinden beri hiçbir şeyden keyif alamadığını belirtip, “Bu nedenle kendimi öldürecektim” dedi. B.Ç., uzmanların “Bunu neden yapmadın?” sorusuna ise “Adli Tıp'a yine geleceğimi söylediler. Mutlu oldum. Ölmekten vazgeçtim. Buraya gelmekten rahatsız olmuyorum. Basının ilgisi beni rahatsız ediyor” yanıtını verdi.
B.Ç. bir başka soru üzerine yaşadığı panik atak şikayetlerinin nedeni olarak, olaylardan önce amcasının kendisini dövmesini gösterdi.

B.Ç.'NİN PSİKİYATRİ SERVİSİNEKİ TEDAVİSİ SÜRÜYOR
Bu arada, Adli Tıp Genel Kurulu'ndaki muayeneleri sırasında kendisine ‘panik atak’ tanısı konulan B.Ç., rahatsızlığının ilerlemesi üzerine 23 Haziran'da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Kliniği'ne yatırılmıştı. Uzmanların sağlık durumu hakkında bilgi vermediği B.Ç.'nin bir sürede daha burada kalması bekleniyor.


DURUŞMA YARIN
Hüseyin Üzmez'in Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına yarın saat 10.00'da devam edilecek. Kadın platformu üyeleri tarafından bir kez daha protesto edilecek olan tutuksuz sanık Hüseyin Üzmez'in bu duruşmaya da daha öncekilerde olduğu gibi katılması bekleniyor.


B.Ç.'yi muayene eden doktorlar

İSTANBUL Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'nda muayen edilen B.Ç.'yi muayene edip, ‘cinsel istismar nedeniyle ruh sağlığı bozulmuştur’ raporunda imzaları bulanan uzmanlar şunlar:
Genel Kurul Başkanı Doç.Dr. C. Haluk İnce, Adli Tıp Uzmanı Dr. Yüksel Aydın Yazıcı, İç Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Süheyla Apaydın, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. M. Nurperi Gazioğlu, Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Nihat Yavuz, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof.Dr. Hüseyin Öz, 2. Adli Tıp İhtisas Grubu Başkanı Uzman Dr. Sadullah Güzel, Adli Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Korkut, Radyoloji Uzmanı Dr. Ajda Ağırbaş, Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Nezin Suyugül, Ortopedi- travmatoloji Uzmanı Prof.Dr. Bener Şen, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Kamil Hasan Tüzün, Plas.Rek.Es.Cer. Uz. Prof.Dr. M. Zeki Güzel, Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Feray Savrun, 4. Adli Tıp İhtisas Kurulu Başkanı Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Alattin Duran, Adli Tıp Uzmanı F. Nuray Cansunar, Adli Tıp Uzmanı Süheyla Aliustaoğlu, 5. Adli Tıp İhtisas Kurulu Başkan Vekili Dr. Şinasi Umut, Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Doç.Dr. Rezzah Gürhan, Analatik Kimya Uzmanı Prof.Dr. Salih Cengiz, Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Necla Akcakaya, 6. Adli Tıp İhtisas Kurulu Başkanı Prof.Dr. B. Mert Savrun, Adli Tıp Uzmanı Doç.Dr. Ümit M. Gündoğmuş, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Seyfettin Uludağ.
Aynı heyete bulunan ve cinsel istismar yüzünden ruh sağlığı bozulmuştur kararına muhalefet şerhi koyan 13 uzman ise şöyle:
‘1. Adli Tıp İhtisas Kurulu Başkan Vekili Uzm.Dr. Hüseyin Sarı, Kardiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Sedat Tavşanoğlu, 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu Başkanı Uzm.Dr. Nur Birgen, Adli Tıp Uzmanı Dr. A. Sadi Çağdır, Adli Tıp Uzmanı Dr. Koray Kaptanoğlu, Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Ö. Can Gökdoğan, Ortopoti-travmatoloji Uzmanı Dr. M. Oktan Aktürk, Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Erbil Gözükırmızı, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. C. Yalçın Ergezer, Adli Tıp Uzmanı Dr. Müfit İris, Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Kemal Altaş, Tıbbi Biyokimya Uzmanı Prof.Dr. Ahmet Belce ve Adli Tıp Uzm.Dr. Yasemin Çakmak.’
B.Ç.'nin ruhsal bozukluğunu kabul eden 13 uzman, buna mağdur olan çocuğun yaşadığı cinsel istismar olayının dışında, amca dayağı, yurtta kalma, anne ve baba özlemi ve medyanın yakın ilgisi gibi konuların da bozukluğa neden olabileceğini gerekçe gösterdi.