@ismailsaymaz

'Üzmez kurulu' raporuna iade...

'Üzmez kurulu' raporuna iade...
'Üzmez kurulu' raporuna iade...

Küçük kıza taciz nedeniyle cezaevine giren Hüseyin Üzmez, aynı kurulun raporuyla özgür kalmıştı. fotoğraf: NAiL KAHRAMAN / dha

Hüseyin Üzmez'e tahliye yolunu açan Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu, dört çocuğa taciz ve tecavüz davasında da 'Ruh ve beden sağlığı yerinde' raporu verdi. Rapor mahkemede kabul edilmedi
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Eski Vakit yazarı Hüseyin Üzmez’in taciz ettiği 14 yaşındaki kız çocuğu B.Ç. ile ilgili, ‘Ruh ve beden sağlığı bozulmamıştır’ raporuyla İslamcı yazarın tahliye edilmesini sağlayan Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu’nun bir tartışmalı raporu daha yargıdan döndü. Alibeyköy’de bir sapığın tecavüzüne uğrayan, ikisi kardeş dört erkek çocuk için verilen aynı yöndeki rapor, yargılamanın yapıldığı Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde reddedildi Çocuklar için yeni rapor hazırlanacak...       
İki yıl önceydi. Ağustos sıcağı, İstanbul’u kavuruyordu. Alibeyköylü çocuklar Alibeyköy Lisesi civarındaki havuza giriyorlardı. O tarihte dokuz yaşında olan N.G., 16 Ağustos’ta arkadaşlarıyla havuza gitti. Yüzüp çıktığı sırada yanına 27 yaşındaki Vedat Aktaş geldi. Yandaki yıkık evde kalan alkol bağımlısı Aktaş, N.G.’den, elindeki poşetleri taşımasını istedi.

İki gün art arda...
N.G.’nin 18 Ağustos’taki ifadesine göre Aktaş, bira içip bıçağıyla N.G.’yi korkutup cinsel organını elletti. Daha sonra üzerini çıkartıp tecavüz etti. Aktaş, N.G.’yi uzun süre yanında tutup gece evine bıraktı. N.G. korktuğu için olan biteni ailesine açmadı.
Ertesi gün yine havuza gittiler. N.G.’nin yanında bu kez 10 yaşındaki ağabeyi Z.G., sekizindeki A.Y. ve dokuzundaki M.C.K. vardı. Aktaş gelip bıçakla çocukları tehdit ederek yine yıkık eve götürdü. Yine N.G.’nin ifadesine göre, ikinci tecavüz şöyle yaşandı: Çocuklara da bira içiren Aktaş, N.G. ve arkadaşlarına cinsel organını elletip oral seks yaptırdı, ardından M.’ye tecavüze yeltendi. Bir kadının görmesi üzerine çocuklar kaçtı. Zanlı, nedense yakalanmadı. O kadar rahattı ki, gözaltına alındığı 18 Ağustos’ta N.G.’yi bakkala giderken bulup dövdü. Aktaş, o gün yakalanıp tutuklandı.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Aktaş hakkında ‘çocuklara organ sokmak suretiyle cinsel saldırı ve kişi hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçlamasıyla 25 Nisan 2008’de iddianame hazırlandı.
Fakat savcılığa, Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu’nun raporu ulaştı. Kurulun 28 Mart 2008’de verdiği raporda; dört çocuğun ‘ruh ve beden sağlığının bozulmadığı’ kaydedildi. Oysa ki raporların girişinde, tecüvüzün ayrıntılı anlatımları vardı.  

Mahkeme yeni rapor istedi
Aileleri şoka uğratan rapor Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkamesi’nde 27 Mart ve 22 Mayıs 2009’daki son iki duruşmada gündeme geldi. Çocukların avukatı Şükran Yıldız, “Adli Tıp raporunu kabul etmiyoruz, yeniden rapor alınmasını istiyoruz” dedi. Mahkeme, talebi kabul ederek, Adli Tıp Genel Kurulu’na itiraz edilmesini, çocukların muayene edilip yeniden rapor bir hazırlanmasını kararlaştırdı.
6. İhtisas Kurulu, eski başkanı Dr. Yalçın Ergezer döneminde birçok tartışmalı karara imza atmıştı. Ergezer altı yıl önce bir ‘wernice korsakoff’ hastasına  gerçeği aykırı rapor verdiği için bir ay meslekten men cezası almıştı. Yine aynı dönemde İstanbul Emniyeti’nde işkenceye uğrayan iki kadınla ilgili beş kez verilen “Fiziksel ve ruhsal travma var” raporuna rağmen aksi yönde verilen karar, polisleri yargılanmaktan kurtarmıştı. Ergezer, Üzmez’in taciz ettiği B.Ç.’yle ilgili verdikleri ‘Ruh ve beden sağlığı bozulmamıştır’ raporu sonrası yükselen tepkiler üzerine görevden alınmıştı.