'Üzmez sen hiç terlik yedin mi?'

'Üzmez sen hiç terlik yedin mi?'
'Üzmez sen hiç terlik yedin mi?'

Tutuksuz yargılanan Hüseyin Üzmez, dördüncü duruşmasına kadınların protestoları altında girdi. FOTOĞRAF: NAİL KAHRAMAN / DHA

Adliyede kadınların 'Sen hiç anne terliği yedin mi?' pankartıyla karşılanan Hüseyin Üzmez, yumurtalı ve şemsiyeli protestodan çevik kuvvet sayesinde kurtuldu

BURSA - 14 yaşındaki kıza cinsel istismar’dan tutuklanan ancak daha sonra tahliye edilen eski Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’i dünkü duruşmada kadınlar şemsiye ve yumurtalı protestoyla karşıladı. Bir yumurta ayağına, savrulan bir şemsiye de omzuna isabet eden 76 yaşındaki Üzmez’i Çevik Kuvvet kurtardı. ‘Üzmez sen hiç terlik yedin mi’ diye pankart açıp bağıran kadınlardan ikisi gözaltına alındı.
Geçen yıl 25 Nisan’da cinsel istismar suçlamasıyla tutuklanan Hüseyin Üzmez, Bursa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanırken, 28 Ekim’deki ikinci duruşmada serbest bırakılmıştı. Üzmez, Adli Tıp’tan gelen ve mağdure B.Ç.’nin ruhsal ve bedensel zarar görmediğini savunan rapor sayesinde serbest kalırken tahliye kararı büyük tepki çekmişti. Hüseyin Üzmez, dün dördüncü duruşmasına çıktı. Adliyeye avukatı Emir Ali Kav ile birlikte giden Hüseyin Üzmez’i binanın önünde Bursa Kadın Platformu üyesi 25 kadın karşıladı.
Üzmez’i görünce ‘Hüseyin Üzmez sen hiç terlik yedin mi?’, ‘Utanmaz Üzmez’ sloganları atan protestocu kadınlar, ‘Taciz ve tecavüze sessiz kalmayacağız’, ‘AKP Hüseyin Üzmez’i üzmez, kadınları üzer’, ‘Üzmez’i aklayan adalet ruh ve beden sağlığımızı bozdu’, ‘Üzmez’i devlet üzmedi. Kadınlar üzecek’ yazılı pankartlar açtı.
Daha sonra basın açıklaması yapan kadınlar, Nüseyin Üzmez’in tahliyesini ve 14 yaşındaki B.Ç.’ye ruh sağlığının yerinde olduğunu belirten rapor veren İstanbul Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Dairesi’ni de eleştirdi.
Protestocular Üzmez’i yaklaşık 20 dakika süren duruşmanın ardından da adliyenin arka kapısında karşılayıp yumurta attı. Bir yumurta ayağına, savrulan bir şemsiye de omzuna isabet eden Üzmez, Çevik Kuvvet ekipleri tarafından kurtardı. Göstericilerden iki kadın gözaltına alındı. Üzmez daha sonra olay yerinden uzaklaştırıldı.

Yeni rapor bekleniyor
Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ise yargıç, ‘Mağdur B.Ç’nin sanık Hüseyin Üzmez tarafından kendisine karşı işlendiği iddia olunan fiilden dolayı beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde’ İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan istenen yeni raporun henüz mahkemeye ulaşmadığını söyledi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. (dha, aa)