Üzmez'e B.Ç'nin istediği ceza

Haber: FARUK KAHRAMAN / Arşivi

BURSA- 14 yaşındaki B.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 13 yıl bir ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Vakit gazetesi yazarı 73 yaşındaki Hüseyin Üzmez infaz uygulaması gereği sekiz yıl dokuz ay cezaevinde kalacak. B.Ç., İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’nda kendisine yöneltilen “Sen hâkim olsan nasıl karar verirsin?” sorusuna, “Adama altı ya da yedi yıl veririm. 8 yıl verirdim” diye yanıtlamıştı.
Bursa’da geçen yıl nisan ayında B.Ç. adındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce 13 yıl bir ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Üzmez cezaevinde, geceyi aldığı cezanın şokuyla geçirdi. İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’nda 4 Haziran 2009 günü görevliler tarafından getirilen B.Ç. burada doktorlar tarafından kontrolden geçirildi. B.Ç, “Sen hâkim olsan nasıl ceza verirdin?” sorusuna, “Suçluysa hiçbir kızın annesinden ayrılmaması gerektiğini düşünüyorum. Başka türlü ceza veririm” dedi.
B.Ç., doktorların ‘Mesela’ demesi üzerine ise, “Annem sigara ve kola tiryakisi. Onlardan uzak dursun. Adamın cezasını veririm. Hapis cezasını. Kendi ailesinden ya da kızın ailesinden uzak tutarım” dedi.
B.Ç. ‘Ne kadar ?’ sorusunu ise, “Altı ya da yedi yıl. Sekiz yıl verirdim. Hem her iki aileden uzak tutması, hem de bir de kendi cezası” diye cevaplandırmıştı.
Bu arada, yurtta kalmaktan sıkılan ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri Servisi’nde üç aydır yatarak ‘Panik atak’ tedavisi gören B.Ç.’nin sağlık durumunda iyileşme olduğu belirtildi.