Üzmez'e yumurta atan kadınlara dava

Üzmez'e yumurta atan kadınlara dava
Üzmez'e yumurta atan kadınlara dava

Küçük kıza cinsel istismardan yargılanan Hüseyin Üzmez?i kadınlar 10 Şubat?ta şemsiye ve yumurtayla protesto etmişti.

Haber: NAİL KAHRAMAN / Arşivi

BURSA - 14 yaşındaki B.Ç. adlı kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Vakit gazetesi yazarı 76 yaşındaki Hüseyin Üzmez’e adliye girişinde ve çıkışında şemsiyeyle vurup yumurta fırlatan kadınlara 7.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Üzmez, geçen yıl nisan ayında Bursa’nın Mudanya ilçesinde B.Ç. adındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanıp daha sonra serbest bırakılmıştı. Hüseyin Üzmez, geçen 10 Şubat’ta 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandığı Bursa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasına gelirken ve duruşma sonrası Bursa Kadın Platformu üyeleri tarafından protesto edilmişti. 

‘Hiç terlik yedin mi?’
‘Üzmez sen hiç terlik yedin mi?’, ‘Üzmez, sen hiç anne dayağı yedin mi?’ yazılı pankartlar açan Kadın Platformu üyelerinden 31 yaşındaki Pınar Koyuncular ve 19 yaşındaki Nergiz Şişek, Hüseyin Üzmez’e yumurta atıp şemsiye ile vurunca polis tarafından gözaltına alınmışlardı. Daha sonra adliyeye çıkartılan Koyuncular ve Şişek, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Üzmez, kadınlardan şikâyetçi olmuştu. Savcı, Koyucular ve  Şişek hakkında, ‘basit yaralama ve hakaret’ suçundan 7.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.
Koyuncular, pişman olmadığını belirtirken “B.Ç.’ye yapılan bu çirkin hareket tüm kadınlara yapılmıştır. Tepkimi gösterdim” dedi. Üzmez’in gericiliğin sembolü olduğunu söyleyen  Şişek ise  “Çıkıp kendimi savunacağım” diye konuştu.  Dün akşam saatlerinde ise  Orhangazi Parkı’nda toplanan bir grup kadın protestocu, ‘Kadınların meşru müdafaası yargılanamaz’, ‘Tacizi tecavüzü aklamadık. 15 yıl yetmez asın bizi’ yazılı pankart astı. Protestocu kadınlar bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.