Üzmez'i 'üzen' kadınların davası düştü

Üzmez'i 'üzen' kadınların davası düştü
Üzmez'i 'üzen' kadınların davası düştü

Üzmez duruşmaya getirilirken adliye önünde eylem yapıldı. FOTOĞRAF: ERDOĞAN PACIN / DHA

BURSA - 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel tacizde bulunmaktan hüküm giyen  Vakit yazarı Hüseyin Üzmez’e yumurta atıp şemsiyeyle vurdukları için 7.5’ar yıl hapis istemiyle yargılanan Pınar Koyuncular ile Nergiz Şişek’in davası düştü. Duruşmaya cezaevinden gelen Hüseyin Üzmez “Ben sanıklardan şikâyetçi değilim” dedi.
Üzmez, 10 Ocak’ta Bursa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne getirilirken Bursa Kadın Platformu’nun protestoyla karşılaşmış, bu sırada Üzmez’e yumurta atıp şemsiyeyle vurdukları öne sürülen 31 yaşındaki Koyuncular ile 19 yaşındaki Şişek gözaltına alınmıştı.
İkili Üzmez’in şikâyeti üzerine dün Bursa 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nde basit yaralama ve hakaret suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı. Tutuksuz sanıklar mahkemeye 20 avukatla gelirken kadın örgütleri kapıda eylem yaptı.  .

‘Herkesle yatmam!’
13 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasını çektiği cezaevinden getirilen Üzmez ‘şikâyetçi’ sandalyesine oturduğunda “Bu benim kendi zevkim. Fasulye sırığı gibi herkesle yatmak zorunda mıyım? İstediğimle yatarım” dedi, sanıkları gösterip onlara  bir şey yapmadığını söyleyerek şikâyetini geri aldı.
Koyuncular ile Şişek de “Olayı demokratik, laik bir ülkede şeriat düzenini uygulamaya yönelik eylem olarak gördük. Adliyeye girerken çevresine gülücükler saçan Üzmez’in bu hareketinden tahrik olduk” dedi. Hâkim Üzmez’in şikâyetini geri alması nedeniyle davayı düşürdü. (dha)