Üzmez'i yargılayan hakim de dinlendi

Küçük yaşta kız çocuğuna istismar suçundan mahkum olan Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'i yargılayan Hakim kadir Ünal'ın da dinlendiği ortaya çıktıBursa’da 14 yaşındaki B.Ç. adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla Vakit Gazetesi Yazarı Hüseyin Üzmez’i yargılayıp 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptıran 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Ünal’ın da dinlendiği öğrenildi.
Ergenekon Operasyonu kapsamında dinlenen hakim ve savcılar arasında Bursa’da geçen yılın Nisan ayında B.Ç. adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve 13 yıl 1 ay 15 gün hüküm giyen Vakit Gazetesi Yazarı Hüseyin Üzmez’i yargılayan, Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Ünal da bulunuyor.
Kadir Ünal’ın 25 Ekim 2008 tarihinde, kendisini Jitem' yüzbaşı olarak tanıtıp, 17-18 yaşlarındaki 3 erkek çocuğa istismarda bulunup, bunların görüntülerini çektiği iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra evinde yapılan aramada Ergenekon soruşturması ile ilgili bazı bilgi ve belgeler bulunan 40 yaşındaki Yüksel Dilsiz’in davasına da baktığı öğrenildi. 2000-2002 yılları arasında Bursa’da Jandarma Bölge Komutanlığı yapan ve daha sonra Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün muhbiri olduğu ileri sürülen Yüksel Dilsiz, gözaltına alındıktan sonra, önce cinsel istismar suçundan tutuklanmıştı.
Ergenekon terör örgütü üyesi olmak suçundan hakkında dava açılan ve bu suçtan Silivri’de tutuksuz yargılanan Yüksel Dilsiz’in Bursa’daki cinsel istismar suçuna bakan 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkan Kadir Ünal, sanığın bu suçtan kefaletle serbest kalmasına karar vermişti.
Operasyonda dinlenen hakimler arasında Kadir Ünal’ın da bulunduğunun ortaya çıkması Bursa Adliyesi’nde günün konusu oldu. Bursa’da uzun yıllardır Mahkeme Başkanlığı yapan Kadir Ünal, konuyla ilgili olarak gazetecilerin soruları üzerine, “Ortalık durulsun gereğini yapacağım” dedi.