'Uzun kesinti süresi çok tehlikeli'

Türkiye Pediatri Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Dünyanın hiçbir yerinde böyle uzun bir dönemde iki gün üst üste su kesintisi yapılmaz. Bu sıcakta, iki gün boş kalan kanallarda hızla mikrop ürer ve her türlü hastalığa davetiye çıkarır" diye uyarıda bulundu.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Türkiye Pediatri Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Dünyanın hiçbir yerinde böyle uzun bir dönemde iki gün üst üste su kesintisi yapılmaz. Bu sıcakta, iki gün boş kalan kanallarda hızla mikrop ürer ve her türlü hastalığa davetiye çıkarır" diye uyarıda bulundu. Tuncer, kesintiden hemen sonra akan suyla diş fırçalamanın, yüz yıkamanın, banyo yapmanın ve meyve- sebze yıkamanın tehlikeli olabileceğine dikkat çekti ve "İki yaşın altındaki bebekler için bu suyu kullanmayın. Kesintiden sonra akan su ancak çamaşır ve bulaşık makinesinde güvenle kullanılabilir" dedi.
Sağlık Bakanlığı doğrusunu yaptı: Sağlık Bakanlığı binası için bu konuda çok sağlıklı bir karar aldı. Sabah, öğlen ve akşam birer saat olmak üzere günde üç saat su verilecek. Böylece borularda mikropların üremesi engellenmeye çalışılacak.
Takvim gözden geçirilmeli: Belediye ya takvimi değiştirmeli ya da iki gün sonunda şehre vereceği suyu mutlaka kontrol etmelidir. Sabah akşam birer saat su verse çok daha iyi. Akış sürekli tutulmalı.
Nemli ortamlar tehlikeli: Yoğun bakımdaki bir hastanın ağzını sık sık temizlemezseniz birçok bakteri oluşur, hastanede bu yüzden sık sık ağız temizliği yapılır. Aynı şeyler şebeke hatları için de geçerli.
Banyo suyunu bir süre akıtın: Özellikle eski binalarda yaşayanlar, suya borulardan kurşun karışması riskini dikkate alarak, banyo yapmadan önce sıcak suyu bir süre açık bırakabilirler. Suyun buharıyla sudaki kurşun miktarı azalabilir.
Örnek Los Angeles salgını: Kesinti nedeniyle, su yoluyla üreyen mikroplar hızla yayılabilir. Çok küçük bir enfeksiyondan bir şehrin yarısının yok olduğu olmuştur. Los Angeles bunun en çarpıcı örneğidir. Kesinlikle hafife almamalı. Su geldi diye hemen kullanmak doğru değil.