Uzungöl karaca ve tilkilerle şenlendi

Uzungöl karaca ve tilkilerle şenlendi
Uzungöl karaca ve tilkilerle şenlendi

Eskiden Trabzon?da fazla görülmeyen karacalar, şimdi 10?arlı, 15?erli gruplar halinde dolaşıyor. FOTOĞRAF: SELÇUK KILIÇ / AA

TRABZON - Doğu Karadeniz’e gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden olan Uzungöl’ün çevresinde yaşayan karaca ve tilki sayısı hızla artıyor.
Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Nuri Alibeyoğlu, Türkiye’nin önemli turistik yerlerinden  biri olan Uzungöl’de doğal yaşamı korumak için çalışmalar yaptıklarını söyledi Gölde yapılan dip temizleme çalışmaları ile haşerelerin ortadan kaldırıldığını ifade eden Alibeyoğlu, “Uzungöl’de doğa açısından çok büyük mesafe kaydettik. Öncelikle orman müteahhitlerini Uzungöl Vadisi’nden çıkardık. Böylece hem orman alanlarında büyük bir gelişme hem de yaban hayatında büyük bir farklılık oldu” dedi. Bölgede eskiden çok az sayıda karaca görüldüğünü anlatan Alibeyoğlu, “Ama şimdi karacaları 10’lu, 15’li gruplar halinde görebiliyorsunuz. Tilkiler artık beldemizdeki kullanılmayan ağıllarda yavruluyor. Yöre halkı tilki yavrularını görse de yavrular orman şartlarında kendilerine yetecek duruma gelene kadar onları ağıllardan çıkarmıyor. Böyle bir mesafe kaydettik” diye konuştu. (aa)