Uzungöl'e 1 trilyonluk destek

Karadeniz'in önemli turizm noktası Uzungöl'e 1 trilyon liralık kaynak aktarılacağı açıklandı. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Uzungöl'ün prestijinin artarak sürdürüleceğini söyledi.

TRABZON - Karadeniz'in önemli turizm noktası Uzungöl'e 1 trilyon liralık kaynak aktarılacağı açıklandı. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Uzungöl'ün prestijinin artarak sürdürüleceğini söyledi. Pepe, "Uzungöl, Türkiye'de marka olmuş ender yerlerden biridir. Çok küçük bir alanda yıllık 400-500 bine yaklaşan ziyaretçi kapasitesi, üzerinde durulmaya ve proje üretmeye değer" dedi.
Bakanlık olarak Uzungöl'ü dokuz ay önce özel çevre koruma bölgesi ilan ettiklerini anımsatan Pepe, şu bilgileri verdi: "Gölün civarını da korumamız lazım. Gölü hem temizlemek hem de koruma altına almak istiyoruz. Yapmak istediğimiz esas iş evsel atıkları gölün civarından geçirip arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra deşarj etmek. Bu yıl içerisinde takribi olarak buraya 1 trilyon liralık kaynak aktarmak durumundayız. Elbette bu, önü müzdeki yıllarda da sürecek. Uzungöl'ü, Türkiye'nin önemli turizm markası olarak, ekoturizmin merkezi olabilecek bölge olarak görüyoruz."
17 milyon euro'luk kredi
Bakan Pepe, Avusturya'dan alınacak 17 milyon euro'luk kredi desteğiyle de Uzungöl civarında heyelanlara karşı altyapı çalışmaları yapılacağını, ayrıca bölgedeki köylülerin de hayat standartlarının yükseltilmesinin hedeflendiğini belirtti.