Vaaz ve hutbeden sonra sala da Kürtçe olacak

Vaaz ve hutbeden sonra sala da Kürtçe olacak
Vaaz ve hutbeden sonra sala da Kürtçe olacak
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, vaaz ve hutbenin ardından Sala'da da vefat edenlerle ilgili duyurunun camilerde Kürtçe olarak yapılabileceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın yazılı soru önergesini yanıtladı.

Bekir Bozdağ, Kürtçe vaaz ve hutbenin ardından, camilerde Sala verilirken vefat edenlerle ilgili duyurunun da Kürtçe yapılabileceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ yanıtında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2007 yılında yayımladığı genelgesini hatırlattı.

Kur'an Arapça olduğu için ezan ve Sala'nın Türkiye 'nin her yerinde Arapça okunduğunu vurguladı. "Ancak vefat eden kimsenin isminin söylendiği son kısım bölgede yaşayanların konuştukları dillere göre farklı olarak söylenebilmektedir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bozdağ yanıtında, Başkanlığı'nın her türlü siyasi , politik görüş ve düşüncenin dışında olduğuna da dikkat çekti.

Bozdağ, "Amacımız milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek vatandaşlarımızın kardeşliği temelinde görev yapmak" ifadelerini kullandı. (Ntv)


  http://www.radikal.com.tr/112920111292016

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokrasi ve Cumhuriyet - nesimk

  Cumhuriyet tarihi boyunca ülkeye Kürlerle ilgili o kadar korku ve endişe empoze edilmiş ki kürtler ne yapsa olay. demokratik cumhuriyetlede bunlar olağan şeyler ama türkiye cumhuriyetinde bunlar olağanüstü. ya bu kadar KORKMAYIN. en ufak bı hışırtıda fırtınalar kopuyor (kedidir kedi).bişey yok.

  Türkiye sağı nerden nereye - dulas

  menderes iktadara geldiğinde ilk işi türkçe ezanı kaldırmak olmuştu... günümüz dincileri bu durumu içlerinde bir yara olarak taşımakta hala. nasıl türkçe ezan okunur diye.. şimdi ki süreçte iş artık o kadar zıvanadan çıktı ki, türkçe ezana karşı çıkan neslin torunları kürtçe ezandan bahseder oldu.. eee nerde adalet arkadaş.. şimdi çok iyi biliyorum bu sürece gönlünü koyanlar bu yorumlara bile katlanamıycaklar...

  Haberler ne zaman NORMALLEŞECEK...??? - bilmehakki

  Türkiye güzel bir normalleşme süreci yaşamaya başladı. Ancak basındaki haber anlayışı bu konuda ÖNCÜ olmak zorunda. Yani, herhangi bir duyarlı noktayı KAŞIMADAN HABER YAPMALI. Daha doğrusu, GERÇEK HABER TANIMINA UYGUN haber yapmalı. Baınımızdaki haberlerin KAHİR EKSERİYETİ haberde aranması / bulunması gereken 5n1k niteliklerinden birini bile barındırmadan yapılıyor, utanç verici bir durum...

  Lütfetmişler... - huseyin366

  Kendilerine şükran borçluyuz...

  anadilim degil - siradanbirisi

  Neden herkes kendi dili ile dinini okuyup anlamasin? Cünkü o zaman düsünüp dini kendisi yorumlar. Hacinin hocanin veya dini sömürü yapan iktidarlarin kulu olmaz. Arapca bilmiyorum. Herkes dini kendi diliyle okusun ve ezani kendi diliyle dinlesin bu ister kürtce ister türkce olsun, arap islamci emperiyalist baskisindan uzaklasmaliyiz.

  dinle siyaset üretme - kızılcan

  Süreci dinle başlattıklarında demokratların doğal tepkileri güvensiz olur. Eğitim, sağlık, sosyal hayat vs sorunlar halledildi; din mi kaldı. Sürece tersten girme değil dinden girme denir buna. Sayın vekil Altan Tan BDP içinde her fırsatta dinle siyaset üretme peşinde. Bu hali de Kürt sorununa çözümleyici bakan laik demokrat kesimi rahatsız ediyor haliyle...