Vadide işler o kadar kesat ki!

Günlerdir NATO zirvesini bekleyen ve 'teyakkuza geçen' İstanbul'da dün eylemlerin olduğu anlar dışında sakin bir hava hâkimdi.

İSTANBUL - Günlerdir NATO zirvesini bekleyen ve 'teyakkuza geçen'
İstanbul'da dün eylemlerin olduğu anlar dışında sakin bir hava hâkimdi.
'Sakinliğin' tadını çıkaranların yanı sıra durumdan memnun olmayanlar da vardı; satışları yüzde 90'lara varan oranda düşen esnaf. Taksim Meydanı ile bütünleşen büfeler gün boyunca sinek avladı. Köşem Büfe'nin sahibi Burhan Çavuşoğlu, günde bin kişinin girip çıktığı işyerinde müşteri sayısının 200'e düştüğünü belirterek, "Korkudan kimse dışarı çıkmıyor. Ben de işyerine gelirken bazı yollar trafiğe kapalı olduğu için kilometrelerce yürümek zorunda kadım" dedi.
'Adada yapılmalıydı'
Taksim Meydanı'ndaki en popüler büfelerden olan Bambi'de de durum farklı değildi. Öğlen saatlerinde sipariş yetiştirmekte zorlanan Bambi çalışanları sıraya dizilmiş müşteri bekliyordu.
Bambi çalışanı Şükrü Vuran, "Zirve daha tenha bir yerde, mesela adada yapılmalıydı" dedi. Taksim'den Harbiye'ye doğru uzanan yolda sıra halinde bulunan işyerlerinde de durum daha kötüydü. Pizza Hut'ın müşterileri yüzde 90 düştü. Kırtasiye ve hediyelik eşya satan Oğuz Başyazgan, bu denli bir durgunluğu, Kıbrıs harekâtı sırasında ve ihtilaller dönemi dışında yaşamadığını söyledi. Taksim'deki Türk Hava Yolları Acentesi'nden Şaban Dik, "Bunca yıldır ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum. Şu anda hiç iş yok" dedi.
Vadi içindeki Elmadağ ve Harbiye esnafının durumu da farksızdı. Güvenlik çemberine alınan bölgede sürekli kontrol olması, polisin kuş uçurtmaması nedeniyle pek çok işyerinin kapısına kilit vurduğu görüldü.
Açık olan işyerleri ise personellerinin yarısıyla çalıştı. Eczane sahibi Suat Saydam cumartesi gününden beri zararının 10 milyar lirayı bulduğunu belirterek, "18 yıldır burdayım böyle bir şey görmedim" dedi. İşlerinde pek bir değişiklik olmayan ise sadece gazete ve tekel bayii Taksim Köşk Büfe'siydi. Onun da sigara satışları artmıştı. Çünkü bölgede görev yapan güvenlik güçleri çok sigara tüketiyordu.