@ErkanAktug

Vadim o kadar boştu ki!

Beklenen gün yağmurla geldi. 22. Dünya Mimarlık Kongresi (UIA 2005 İstanbul) dün yağmurla başladı. İTÜ Taşkışla Kampüsü'nden Maçka Parkı'na, oradan CRR Konser Salonu, Lütfi Kırdar ve Hilton'a kadar olan geniş bir alanı kapsayan Kongre Vadisi'nde belirgin bir hareketlilik var.
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Beklenen gün yağmurla geldi. 22. Dünya Mimarlık Kongresi (UIA 2005 İstanbul) dün yağmurla başladı. İTÜ Taşkışla Kampüsü'nden Maçka Parkı'na, oradan CRR Konser Salonu, Lütfi Kırdar ve Hilton'a kadar olan geniş bir alanı kapsayan Kongre Vadisi'nde belirgin bir hareketlilik var. Ancak bu, Sri Lanka'dan Güney Afrika'ya ve ABD'ye dünyanın dört bir tarafından gelen katılımcıların ve onları izleyen basının yarattığı hareketlilik.
Haziran 2004'te NATO zirvesinde 'ilgisiz' kişilere kapatılan vadi, bu kez ziyarete açık. Ama polisler dışında boynunda tanıtma kartı asılı olmayanlara rastlamak pek mümkün değil Kongre Vadisi'nde.
Taşkışla'da 70 bilet satılmış!
Ev sahipleri Mimarlar Odası ve Büyükşehir Belediyesi kongre vesilesiyle mimarlık bilincini halka yaymak için pek çok etkinlik düzenlemiş. Ama belki yağmur, belki Taşkışla Binası'nın 15 YTL'lik giriş ücreti, belki de toplantıları izlemek için belirlenen 400 dolarlık katılım ücreti, belki de bunların hepsi etkili olmuş, ortalık fazla sakin. 41 sergiyi birden ağırlayan Taşkışla için ilk gün bilet alan kişi sayısı 70.
Gümüş Caddesi'nden başlayarak Kongre Vadisi'ndeki ilk günkü izlenimlerimizi aktaralım: Harbiye Orduevi ile Hilton'un kesiştiği noktada dev taç kapıdan girmeden önce sağda Hilton Convention Center'da kongreye paralel olarak düzenlenen bir yapı fuarı var. Ama kalabalık pek yok.
Geliyoruz kongrenin ana mekânı olan Lütfi Kırdar'a. Burası hayli kalabalık ama bu kongreye katılanların kalabalığı. Habitat Parkı'ndaki dev çadır boş. Yanda Kayseri Mimarlar Odası'nın getirdiği taş işçisi taş yontuyor ama seyreden yok. Hepsinden önemlisi Habitat Parkı'na kurulacağı söylenen serbest kürsüyü bulamadık. Hoş olsa da zaten konuşacak kimse yok.
Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun önünde Marshall'ın renk konteynırı var. İsteyen eline boyayı ve fırçayı alıyor ve hayalindeki İstanbul'u boyuyor. Tahmin edersiniz ki burada da pek kimsecikler görünmüyor.
Ama kongrenin daha ilk günden protestocuları olmuş. Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden gelen bir grup mimar ve mimarlık öğrencisi, kongre süresince her gün saat 13.00'te gösteri yapacak. Kongrenin ilk gününde Lütfi Kırdar Kongre Sarayı önünde stand kuran topluluğun itirazı öncelikle 400 dolarlık kongre katılım ücretine. Mimar Yeşim Uysal, kongreyle ilgili şikâyetlerini, "Küreselleşme ve kapitalizm ile yoksulluk, barınma sorunu, sokakta yaşayan sayısı gün geçtikçe artarken bu kongrede bunları içeren hiçbir sunum yok. 400 dolarlık ücret de bunun uzantısı" diyor.
Katılımcı sayısı: 7 bin
Habitat 2'den sonra en yüksek katılımcıya ulaşan 'UIA 2005 İstanbul'a, ilk gün 120 ülkeden, mimarlık, planlama, tasarım ve mühendislik gibi farklı disiplinlerden yaklaşık 7 bin profesyonel katıldı. Kongrenin teması, 'Kentler: Mimarların Pazaryeri'. 7 Temmuz'a kadar sürecek kongrenin programı 'www.uia2005istanbul. org'dan alınabilir.


    http://www.radikal.com.tr/7510917510910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.